Anasayfa / Bilim / Gizemli mezarın sırrı çözülemiyor

Gizemli mezarın sırrı çözülemiyor


Modern bilim bu mezarın gizemini çözemiyor. Sibirya’da ortaya çıkarılan antik mezarda el ele tutuşan ve birbirine bakan çiftlerin iskeletleri bulundu.

Araştırmacılar 3500 yıllık bu mezarda insanların neden çift halinde veya çocuklarıyla birlikte gömüldüğünü bulmaya çalışıyor.

Rus araştırmacılar, Novisibirsk bölgesinde yer alan Staryi Tartas köyünde, binlerce yıl öncesine ait 600 mezar ortaya çıkardı. 3500 yıl öncesine ait mezarların bazılarında, çiftler yüzleri birbirine dönük ve el tutuşurken; bazılarında da kadın ve erkek çocuklarıyla gömülmüş bir şekilde bulundu.

ÖLEN ERKEĞİN EŞİ DE ÖLDÜRÜLÜYOR

Araştırma ekibinin başında yer alan Vyacheslav Molodin, iskeletlerin neden bu pozisyonlarda ve beraber gömüldüklerinin büyük bir sır olduğunu belirtti.Siberian Times gazetesine konuşan Molodin, mezarların Andronovo kültürünü yansıttığını belirtti. Bu kapsamda, ölen bir erkeğin eşi, öldürülerek onunla birlikte gömülüyor veya genç bir kadın kurban edilerek cinsel bir pozisyonda sanki erkekle berabermiş gibi erkeğin yanına defnediliyordu.

Çocuklarla beraber gömülen erkek ve kadının daha doğal ve anlaşılır olduğunu belirten Molodin, M.Ö 17 ve 14’üncü yüzyıllara ait iskeletlerin, aynı zamanda ‘çekirdek aile yapısının’ ilk örneklerini temsil ettiğini belirtti. Araştırmacılar, iskeletlerin sırrını çözmek için DNA analizi ve diğer bilimsel deneyler gerçekleştirecek. kaynak milliyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top