Anasayfa / Dünya / Fransa’dan dünyayı sarsan corona virüsü itiraf! Corona virüsü oradan yayılmış

Fransa’dan dünyayı sarsan corona virüsü itiraf! Corona virüsü oradan yayılmış


Ölüm ve vaka sayısının her geçen gün arttığı yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınına ilişkin son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Avrupa’daki salgının merkez üssü noktalarından birisi durumunda olan Fransa’dan yapılan açıklama dünya gündemine adeta bomba gibi düştü. Ülkede 40 bin 747 kişide yeni tip corona virüsü (Covid-19) saptanırken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 606’ya yükseldi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yaptığı son dakika açıklamasında Covid-19’a karşı alınan önlemlerin geç kalmadığını savunurken corona virüsünün yayıldığı noktayı açıkladı. Veran’ın yaptığı bu açıklama, dünya medyasında geniş yankı uyandırdı.

Antartika dışında dünyanın bütün kıtalarına yayılan yeni tip corona virüsü salgınına ilişkin ajanslar tarafından son dakika haberleri peş peşe duyuruluyor. Covid-19’un Avrupa’daki yayılım noktalarından birisi olan Fransa’dan gelen açıklama, dünya gündemini adeta sarstı. Bilindiği gibi, İtalya ve İspanya’nın ardından salgının en çok etkilediği ülke Fransa olarak öne çıkıyor. Ülkede 40 bin 747 kişide corona virüs tespit edilirken 2 bin 606 kişi bu salgından dolayı hayata gözlerini yumdu.

“CORONA VİRÜSÜ ORADAN YAYILMIŞ”
Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte, ülkeyi etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Veran, ülkesinde alınan önlemlerin zamanında yapıldığını savunurken salgının nasıl ve nereden yayıldığını açıkladı. Veran’ın bu son dakika açıklaması dünya basınında da geniş yankı uyandırdı.

Veran, haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte, ülkeyi etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Devrilme noktası, Mulhouse’daki Evanjelik Kilisesi’nde yapılan toplantıydı. Salgın, ülke geneline gerçekten buradan yayıldı.” ifadesini kullanan Veran, Fransızların, hükümetin salgının yol açtığı krizin yönetimi konusunda endişelerinin bulunmasını normal karşıladığını söyledi.

Veran, ülkesinin Kovid-19’a karşı alınan önlemlerde geç kalmadığını savundu.

Bu arada Le Monde gazetesinin haberinde, virüsün Mulhouse’daki Evanjelik Kilisesi’nden Avusturya’ya gittiği belirtildi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan bir ailenin 17-21 Şubat’ta Mulhouse’daki kilisede yapılan ayinlere katıldığı, 27 Şubat’ta Belçika üzerinden Viyana’ya döndüğü ve virüs testlerinin pozitif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Haberde, bu ayinlerin, virüsün Afrika ülkesi Burkina Faso’da da görülmesine neden olduğu kaydedildi.

Vagadugu’da yaşayan papaz Mamadou Philippe Karambiri’nin, bu ayinlere katıldığı ve ülkesine dönüşünde kendisinde virüs tespit edildiği ifade edildi.

– AYİNLERE KATILAN EN AZ 1000 KİŞİDE VİRÜS TESPİT EDİLMİŞTİ

Kamu yayıncısı France Info’nun haberinde, Mulhouse’daki Evanjelik Kilisesi’nde 17-21 Şubat’taki ayinlere katılan en az bin kişide virüs tespit edildiği belirtilmişti.

Birçok şehirden katılımın olduğu bu ayinlerin, ülkede salgının yayılmasına neden olduğuna dikkat çekilmişti.

Haberde ifadelerine yer verilen kilisenin papazı ve doktor Jonathan Peterschmitt, “Ayinlere katılanların çoğu virüsü taşıyordu. Çünkü daha sonra çoğunun testi pozitif çıktı.” ifadesini kullanmıştı.

Sağlık Ajansı Kurumunun Mulhouse’un de içinde bulunduğu Grand-Est bölgesi Genel Direktörü Christophe Lannelongue, Mulhouse’da ayinlerden önce de vakaların görüldüğünü ancak salgına ayinlerin neden olduğunu itiraf etmişti. kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top