Anasayfa / Gündem / Fetö’nün Darbe Girişimi Karşısında Fransız Basını Akıl Tutulması Yaşıyor

Fetö’nün Darbe Girişimi Karşısında Fransız Basını Akıl Tutulması Yaşıyor


FETÖ’nün darbe girişimi haberini ilk saatlerde isim vermeden bir grup askerin yönetime müdahalesi olarak veren ve darbeyi halkın kabullendiğini savunan BFM TV haber kanalı, demokrasi karşıtı tutumuyla büyük tepki çekti

haber detay h8476847645654

AA’nın haberine göre, Fransız basını, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin verdiği haberlerde demokratik refleks açısından sınıfta kaldı.

FETÖ’nün darbe girişimi haberini ilk saatlerde isim vermeden bir grup askerin yönetime müdahalesi olarak veren, darbeyi halkın kabullendiğini savunan BFM TV haber kanalı, demokrasi karşıtı tutumuyla büyük tepki çekti.

Kanalın Türkiye muhabiri Marie Forester, canlı telefon bağlantısında, halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma çağrısının toplumda karşılık bulmadığını, halkın para çekmek ve alışveriş yapmak için sokağa çıktığını iddia etti.

Darbecilerin yazdığı korsan bildiriden de parçalar okuyan Forester ayrıca AK Parti’yi “şu ana kadar iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi” sözleriyle tanımlayarak darbe yönetimini meşru gördüğünü ortaya koydu.

Paris’te yaşayan yazar Nedim Gürsel, darbe girişiminin olduğu gece haber kanalı İtele’nin canlı yayınına katıldı. Gürsel, darbecilere dur demek amacıyla meydanları dolduran vatandaşların tekbir getirdiği belirterek “bu durumun kendisini endişelendirdiğini” söyledi.

– Le Monde’dan şehitlere saygısızlık

Le Monde gazetesi de darbe girişimiyle ilgili haberinde “kısmen kanlı bir darbe” başlığı kullanarak büyük bir skandala imza attı. Bu başlık, darbeye karşı büyük kahramanlık göstererek canını veren demokrasi şehitleri için büyük saygısızlık olarak görüldü.

Gazete, darbe girişiminin demokrasiye verdiği zararı gözardı ederek darbeden Erdoğan’ın güçlü çıktığını ön plana çıkarmaya çalıştı. Haberde, darbecilere karşı hukuk çerçevesinde yürütülen operasyonları Erdoğan’ın otoritesini güçlendirmek için bir fırsat olarak kullandığını iddia etti.

– Le Figaro okuyucuları Türkiye’den soğutmaya çalıştı

Yine Le Figaro gazetesinin, konuya ilişkin haberinde, Türkiye’nin olaydan zarar gördüğünü savunarak okuyucuları Türkiye’den soğutmaya çalıştığı gözlendi.

FETÖ’nün darbe girişiminin Türkiye’yi ekonomik olarak riskli konuma soktuğunu iddia eden gazete, yıl başından bu yana terörist saldırılarla sarsılan Türkiye’nin turistler için risk taşıdığını, durumun ekonomiyi de tehdit ettiğini öne sürdü.

Haftalık yayın yapan L’Observateur dergisi de internet sitesinde verdiği haberlerde, “Darbenin arkasında Erdoğan mı var?” başlığıyla darbe girişimini inkar etmeye çalışan FETÖ mensuplarının kullandığı argümana sarıldı. Haberde, Türkiye’de darbenin başarısız olmasının ardından “Erdoğan’ın muhaliflerini temizlemek için harekete geçmesinin şüpheyle karşılandığını” iddia ederek okuyuculardan büyük tepki topladı.

Derginin haberinde Erdoğan’ın darbe girişimindeki suikasttan 15 dakikayla kurtulduğuna yer verilmemesi dikkati çekti.

– “Fransız basını ön yargılı bir tutum sergiliyor”

Fransız basının darbeler karşısındaki tutumuna ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Fransa Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı Yalçın Şimşek, Fransa’da medyanın FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili çifte standart uyguladığını söyledi.

Şimşek, cuma akşamı Fransa’da televizyonların yaptığı yayınlarla önce darbeyi başarılı kabul edip bu yönde yorumlarda bulunduğunu belirterek “Fransız televizyonları önce darbenin başarılı olduğu yönünde bir yayın çizgisi benimserken darbe tutmayınca kalkışmayı küçümsediler. Hatta darbeyi Erdoğan’ın yaptırdığını öne sürerek kendilerinin bile inanmadığı absürt bir iddiaya sarıldılar.” dedi.

Fransız basınında darbe girişiminin yaşandığı saatlerde çok fazla dezenformasyon yapıldığını vurgulayan Şimşek, birçok yorumcunun demokrasi mücadelesi veren Türkiye’yi, Hitler Almanyası’na benzeterek demokrasi isteyen toplumun baskı altında olduğunu öne sürdüklerini belirtti. Şimşek, Fransız medyasının demokrasiye destek vermek yerine tersinden bir algı operasyonu yürüterek kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini dile getirdi.

Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş da Fransız basınında Türkiye haberlerinin bazı yanlış değerlendirmelere ve ön yargılara dayandığını belirterek “Fransız basını darbe girişimiyle ilgili haberlerde ön yargılı bir tutum izliyor. Bu konuda kandırılmış olduklarını düşünüyorum. Türkiye’de daha önce FETÖ ile mücadelede yaşanan akıl tutulmasının benzerini bugün Fransız medyasında da görüyoruz. Daha buzdağının altını görmediler.” diye konuştu. kaynak arti49
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top