Anasayfa / Teknoloji / Facebook borsaya giriş yapiyor

Facebook borsaya giriş yapiyor


27 yaşında 28 milyar $’la zenginler liginde ilk 10’da

İnternet tarihinin en büyük halka arzı mayısta. Mark Zuckerberg’i 28 milyar dolarlık servete ulaştıracak halka açılma operasyonuyla binlerce kişi de dolar milyoneri olmaya hazırlanıyor

2004 yılında kurulan sosyal medyanın yıldız sitesi Facebook, borsaya açılma adına ilk adımı attı. Yatırım bankası Morgan Stanley, Goldman Sachs ve JP Morgan’ın aracılığını üstlendiği operasyonun mayıs ayında olacağı ve 5 milyar dolarlık bir halka arzın yapılacağı belirtiliyor. Rekor daha önce Google’a aitti. Şirket 2004 yılında 1.9 milyar dolarlık halka arz yapmış piyasa değeri 23 milyar dolarla borsaya adım atmıştı. Böylece bu adım internet tarihinin en büyük halka açılma operasyonu anlamına geliyor.

Yönetim iyi kazanıyor
5 milyar dolarlık rakamla birlikte şirketin değerinin 75-100 milyar dolarlık bir banda oturacağı ifade ediliyor. 100 milyar dolarlık piyasa değeri, genç milyarderler listesinin 1 numaralı ismi kurucu (CEO) Mark Zuckerberg’in servetini 28 milyar dolara taşıyacak ve genç yönetici 7 yılda yakaladığı başarıyla Forbes’ın en zenginler listesinin 9 numaralı üyesi konumuna çıkacak. 27 yaşındaki Zuckerberg’in hisse oranı yüzde 28.4’e karşılık geliyor ama güç tarafından yüzde 57’lik oy hakkı ile tartışmasız en iddialı koltukta oturuyor.
Facebook’ta yöneticiler 295 bin dolar maaş alıyor. Prim olarak nakit ve hisse veriliyor. Şirketin COO’su Sheryl Sandberg gösterdiği performansla 2011’de 30 milyon dolar kazanmayı başardı. Zuckerberg’in yıllık kazancı 1.5 milyon doları buldu. Mark Zuckerberg’in maaşın 2013 sonrası 500 bin dolardan 1 dolara inecek. kaynak : milliyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top