Anasayfa / Ekonomi / Eskiden keçi yemiydi şimdi bakın neye yarıyor…

Eskiden keçi yemiydi şimdi bakın neye yarıyor…


Andırın ilçesinde eskiden keçilere yedirilen defne yaprağı, son yıllarda değeri anlaşıldıktan sonra yöre halkının önemli geçim kaynaklarından biri oldu.

haber detay h5456304968
Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde eskiden keçilere yedirilen defne yaprağı, son yıllarda değeri anlaşıldıktan sonra yöre halkının en önemli geçim kaynaklarından biri oldu.

Andırın ilçesindeki aileler, hafta sonu Sabah erken saatlerden itibaren çocuklarıyla birlikte defne yaprağı toplamak için ormanlık alanlara gidiyor.

Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaklaşık 3 bin tonluk defne yaprağı kapasitesi bulunduğunu belirterek, bugüne kadar bin ton defne yaprağı toplandığını söyledi.

İlaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan ürünün yöre sakinleri için de önemli bir gelir kapısı olduğunu anlatan Tetik, yöre halkının işletme müdürlükleri gözetiminde defne yaprağı topladığını kaydetti.

Geçen yıl Andırın’da bin 500 ton defne yaprağı toplandığını dile getiren Tetik, “Eskiden defne yaprağı keçilere yem olarak yedirilirdi. Şimdi artık yöre insanın geçim kaynağı oldu. Bu yıl hedef 2 bin ton. Bu da bizim için rekordur. Şu an 5 bölgede üretim yaptırıyoruz. Kahramanmaraş’ta en değerli defne potansiyeli ve üretimi Andırın ilçesinde bulunmaktadır. Köylülerimiz hane başına günlük 300 lira kazanç elde ettikleri için memnunlar. Ormanlarımızı daha iyi korumaya başladılar” dedi. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top