Anasayfa / Gündem / En acı bekleyiş

En acı bekleyiş


ZONGULDAK’ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde özel kömür ocağında meydana gelen göçükte maden işçisi 41 yaşındaki Mustafa Sarı öldü, 1 işçi yaralandı.

Sarı’nın, 7 Ocak 2013’te Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 8 işçinin öldüğü metan gazı püskürtmesinden yaralı kurtulduğu ortaya çıktı. O zaman ocak önünde “Babam nerede?” diyerek ağlarken babasının yaralı çıkarılmasıyla büyük sevinç yaşayan Doğukan Sarı, şimdi morg önünde otopsi işlemlerinin bitmesini beklerken büyük üzüntü yaşadı.

haber-detay-h946805460653

Dün akşam saat 21.00 sıralarında Dağbaca mevkisindeki özel kömür ocağında yerin 140 metre altında üretim sırasında tavan çökmesi sonucu göçük meydana geldi. Göçükte mahsur kalan işçilerden 36 yaşındaki Rıdvan Okumuş yaralı kurtarılırken, Mustafa Sarı’nın 9.5 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı. Evli ve 2 çocuk babası Mustafa Sarı’nın cesedi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
haber-detay-h1510341467620_2

8 ARKADAŞININ ÖLDÜĞÜ KAZADAN YARALI KURTULDU
Mustafa Sarı’nın, 7 Ocak 2013’te TTK Kozlu Müessesi’nde 8 işçinin öldüğü metan gazı püskürtmesi olayında yaralı kurtulan 7 işçi arasında yer aldığı ortaya çıktı. O zaman 14 yaşında olan Doğukan Sarı, maden ocağı önünde kalabalık arasında “Babam nerede?” diyerek uzun süre gözyaşı dökmüştü. Doğukan Sarı, ocaktan 4 saat sonra yaralı halde sedye üzerinde çıkan babasını görünce koşarak sarılmış, o kavuşma anı herkesi duygulandırmıştı.

MORG ÖNÜNDE ACI
Şu anda 17 yaşında olan Doğukan Sarı’nın bu sevinci, yaklaşık 4 yıl sonra acıya dönüştü. Doğukan Sarı, hastane morgu önünde otopsi işlemlerinin bitmesini beklerken büyük üzüntü yaşadı. İşlemlerin bitmesnin ardından görevlilerin morga davet etmesiyle babasının yüzüne son kez bakıp vedalaşan Doğukan Sarı, çıkışta gözyaşlarını tutamadı. Yakınlarının ve arkadaşlarının teskin etmeye çalıştığı Doğukan Sarı, artık ailesinin kendisine emanet olduğunu, onlara en iyi şekilde bakacağını söyledi. Doğukan Sarı, işlemlerin ardından babasının cenazesini yakınlarıyla alıp cenaze aracıyla toprağa vermek üzere götürdü.

1 AY ÖNCE İŞBAŞI YAPMIŞ
2013’de hastanedeki tedavisinden sonra bir süre inşaatlarda çalışıp marangozluk yapan Mustafa Sarı’nın, daha sonra tekrar maden ocaklarında çalışmaya başladığı belirtildi. Sarı’nın, göçükte öldüğü maden şirketinde ise 1 ay önce iş başı yaptığı kaydedildi. Mustafa Sarı’nın TTK’da çalıştığı dönemde iş arkadaşı olan Ayhan Gökgöz, 8 işçinin öldüğü ocaktan 4 saat sonra yaralı çıkarılan arkadaşının kaderinden kaçamadığını söyledi. Gökgöz şöyle dedi:

“İşte madencinin sonu bu oluyor. Oradan kurtuldu, dün akşam ki göçükte kaybettik arkadaşımızı. Bu arkadaşla çok uğraştık TTK’ya girmek için ama yöneticiler yüzünden kuruma giremediler. Onlar utansın şimdi. Biz mahkemeler açıyoruz. Ne diyebiliriz ki. Doğukan da o gün kuyu başında beklemişti. Bugün de burada bekliyor.”

HASTANEDE DHA’YA KONUŞMUŞTU
Mustafa Sarı, 4 yıl önceki kazadan sonra hastanede DHA’ya yaptığı açılamada, “Ben orada bizden umudu kestiler sanmıştım. Ölürsem eşim aklıma geldi. Onlara kim bakar, kim şey yapar diye. Öyle korktum. Doğukan’ın sesini ocaktan çıkınca duydum. Yanına gittim ‘Ben iyiyim annene söyle’ dedim” demişti.

TOPRAĞA VERİLDİ

Maden işçisi Mustafa Sarı’nın Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgundan alınarak Kozlu İlçesi Merkez Topbaşı Mahallesi’ndeki evine götürüldü. Evin önünde dua edildi, helallik alındı. 37 yaşındaki Ayten Sarı eşinin tabutunun arkasından, “Ben seni dün işe yolladım. Bana yalan söyledin. Geri gelmedin. Ben seni kırmızı valizle işe gönderdim. Sen albayrakla geri geldin. Benim hayat arkadaşım. Ben şimdi kimlere yanayım” diye ağıt yaktı.

Safatepe Camisi’ndeki cenaze törenine Mustafa Sarı’nın ailesi, yakınları, Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, TTK Genel Müdürvekili Ercan Gebeş, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner ve mesai arkadaşları katıldı. Sarı’nın oğulları Doğukan ve Emre Sarı, babalarının tabutunun başından biran olsun ayrılmadı. Sarı’nın cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından ilçeye bağlı Kargalar Köyü’nde toprağa verildi. Yaklaşık 1 ay önce maden ocağında iş başı yapan Mustafa Sarı’nın ilk maaşının bankaya yattığı, fakat çalıştığı için henüz almadığı belirlendi.

Mustafa Sarı’nın kayınpederi 61 yaşındaki İsmail Tuna, göçük haberini internetten öğrendiklerini belirterek şöyle dedi:

“Damadım 7 Ocak 2013’te Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Müessese Müdürlüğü’nde meydana gelen ve 8 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasından yaralı kurtuldu. Bu kazadan sonra bir süre inşaatlarda çalıştı. 2 çocuğuna bakabilmek için tekrar maden ocağına girdi. Son çalıştığı bu özel maden ocağında da hayatını kaybetti.”

‘BİR DAHA OCAĞA GİRMEYİZ’ DİYORDUK AMA, HAYAT ŞARTLARI ZORLADI

Cenaze törenine dün akşamki göçükten yara almadan kurtulan 36 yaşındaki Hüseyin Akyaz’da katıldı. 7 Ocak 2013’de Kozlu maden ocağında 8 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazada da Mustafa Sarı ile birlikte yaralandığını belirten Akyaz şunları anlattı:

“İkimiz o ocakta olduğu gibi dünkü ocakta da birlikte çalışıyorduk. Göçük meydana gelince ben kaçtım, Rıdvan’ı kurtardım ama Mustafa kömür yığınlarının altında kaldı. Geçen 17 Ekim’de bu ocağa birlikte başladık. Kozlu’daki göçükten kurtulduktan sonra ‘bir daha ocağa girmeyiz diyorduk’ ama hayat şartları bizi zorladı. Ben dün gece sabaha kadar kurtarma çalışmalarına katıldım. Avucumla kömür taşıdım, arkadaşımın cenazesini çıkardım.”
kaynak hurriyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top