Anasayfa / Dünya / Ekvador’da 7.8 büyüklüğünde deprem sonrası ‘Tsunami’ uyarısı !

Ekvador’da 7.8 büyüklüğünde deprem sonrası ‘Tsunami’ uyarısı !


Ekvador 7,8 büyüklüğünde depremle sarsıldı. 77 kişinin öldüğü 500’den fazla yaralı var. Depremin ardından Peru ve Ekvador’da tsunami uyarısı yapıldı.

haber detay h8568567689576

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador’un kuzeybatı kıyı kesiminde 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nden yapılan açıklamada, yaklaşık 40 saniye süren ve yerin 19 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremin merkez üssünün, limanların bulunduğu seyrek nüfuslu Muisne kıyı şehrinin 27 kilometre açıkları olduğu belirtildi.

77 KİŞİ ÖLDÜ
Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas, depremde şu ana kadar 41 kişinin yaşamını yitirdiğinin tespit edildiğini bildirdi. Deprem 500’den fazla insanın yaralanmasına neden oldu.

Halkı artçı sarsıntılar konusunda uyaran ve gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Glas, ülke genelinde acil durum ilan ettiklerini açıkladı.

Depremde ayrıca liman kenti Guayaquil’de en az bir üst geçidin çöktüğü ifade edildi.

Guayaquil’de çöken üst geçidin altında bir araç kaldı.

TSUNAMİ UYARISI YAPILDI
Merkez üssüne yaklaşık 170 kilometre uzaklıktaki başkent Quito’da da depremin hissedildiği öğrenildi. Güçlü sarsıntı nedeniyle halkın sokaklara çıktığı ve depremin ardından birçok mahallede elektrik kesintisinin yaşandığı kaydedildi.

Önlem olarak hidro-elektrik santralleriyle petrol boru hatları kapatıldı.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de tsunami tehlikesine karşı halkı uyardı. Komşu ülke Peru’da da tsunami uyarısında bulunuldu.

DEVLET BAŞKANI ZİYARETİNİ YARIDA KESTİ

Devlet Başkanı Rafael Correa da İtalya’ya yaptığı ziyareti yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldı.

Ülkenin tamamında ve komşu ülkeler Peru ile Kolombiya’da da hissedilen sarsıntı nedeniyle bazı binaların zarar gördüğü bildirildi. İlk belirlemelerde tamamen yıkılan bina olmadığı ifade edildi. kaynak ntv
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top