Anasayfa / Gündem / Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı Zonguldak’ta bulundu

Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı Zonguldak’ta bulundu


Bir ağaç düşünün, gölgesinde oturduğunuzda sizi tarihin ilk çağlarına kadar götürsün. Dili olsa, konuşsa bilirsiniz ki tarihi yeniden yazdırır.

Resim galleri

Fotoğraflarda gördüğünüz porsuk ağacı 4112 yaşında. Türkiye’nin en yaşlı ağacı ve dünyada bilinen en yaşlı 5 ağaçtan birisi…

Müjdeyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Zonguldak İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci Facebook hesabından verdi. Dünyada bilinen en yaşlı 5 ağaçtan biri olan Zonguldak’taki bu devasa ağaç aynı zamanda dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olarak kayıtlara geçti. Böyle bir ağaç elbette ki yeşiline sahip çıkan Karadeniz’de olabilirdi.
videosunu izle

Porsuk ağaçlarının bir önemli özelliği ise eski çağlardan beri hayata yeniden tutunmanın simgesi olmaları. Ağacın yaşı çevresindeki yıllık halkalar sayılarak tespit edildi. Tespiti yapanlar ise doktor Murat Yıldız ve Ercan Oktan.

Porsuk ağacının tohumunun ilk filizlendiği zaman ise bronz çağı!

4112 yaşındaki porsuk ağacı bilimsel verilere göre 8000. yaşını da görebilir. Bize düşen görev ise atalarımızın atalarına şahit olan bu özel ağacın değerini bilip, korumak… kaynak hurriyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top