Anasayfa / Ekonomi / Dünyanın en pahalı bitkisinde hasad başladı

Dünyanın en pahalı bitkisinde hasad başladı


Safranbolu’da ekimi, ağustos sonu ve eylül ayının ilk haftasında yapılan ve bu yıl kilogramı 30 bin liradan alıcı bulması beklenen safranın hasadında geçen yıla oranla artış olmasından dolayı üreticinin yüzü gülüyor.

Safranbolu’nun Yukarı Çiftlik köyünde 13-14 dönüm alan üzerinde Safran yetiştiriciliği yapan İsmail Yılmaz, soğan dikiminde 3 yıl olduğundan bu yıl yaklaşık 7- 8 kilogram ürün beklediklerini söyledi.

Tarlaya ekilen soğanın 3 yıl sonra değiştiğini ve bu yılda son sene olduğundan soğanın da yavrulamaya başladığını kaydeden Yılmaz, “Safran soğanında yavrulamasıyla haliyle çiçekte çok veriyor.

Yavrulayan soğanda çiçek verince geçen yıla oranla beklentimiz çok daha iyi. Çiçeklenme bir hafta biraz geç başladı ama yağmuru iyi alıp güneş açınca Kasım sonuna kadar çiçeklenme devam eder.

Geçen yıl dönüm başına yarım kilo ürün elde ederken, bu yıl yaklaşık dönüm başına 750 gram ürün bekliyoruz” dedi.

Safranbolu Safran’ının dünya tarafından bilindiğinden ve bu yönde kalitesinin dünyada üretilen diğer Safran’lara karşı daha yüksek olduğunu da belirten Yılmaz, “1 gram safran yaklaşık 250 adet çiçekten elde ediliyor. Geçen yıl 25 bin liradan satılan Safran’ın kilosunun bu yıl 30 bin lira olmasını bekliyoruz.

Bunun yanında safran soğanı da büyük ilgi görüyor. Şuan tarlada 2 ton Safran soğanı var. 3 yılda bir soğan yavruladığından bire sekiz yada bire on yavrulama oluyor.

Buradan 15 ton soğan çıkar. Buna da çok talep var. Bunun da kilosu geçen yıl 100 TL idi, bu yılda aynı fiyattan olur” diye kaydetti. kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top