Anasayfa / Dünya / Dünyadan taziye mesajları

Dünyadan taziye mesajları


Ankara’daki terör saldırısının ardından birçok ülkenin liderinden ve uluslararası kuruluşlardan Türkiye’ye taziye ve destek mesajı geldi

haber detay h1385347_620x410

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ankara’daki patlama nedeniyle taziyelerini ilettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Hollande ve Aliyev, terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek taziyelerini ilettiler. Her iki liderin de menfur saldırının kendilerini de derinden üzdüğünü, bu acılı günde Türkiye’nin yanında olduklarını vurguladığı belirtildi. Aliyev’in, saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde bulunduğu kaydedildi.

‘DEHŞETE DÜŞTÜM’

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Ankara’da bu sabah meydana gelen patlama ile ilgili resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, patlamaları ‘barbarca’ olarak yorumlayarak, İngiltere’nin Türkiye halkının yanında olduğunu söyledi.

Hammond, Twitter hesabında ‘ Ankara’daki barbarca saldırılardan dolayı dehşete düştüm. Patlamada hayatını kaybeden ve yaralananların yakınlarının acılarını paylaşıyorum. İngiltere, Türkiye halkının yanındadır’ ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı basın ofisi de ilerleyen saatlerde Ankara’daki saldırı ile ilgili resmi internet sayfalarında bir açıklama yayınlanacağını söyledi.

FRANSA’DAN KINAMA

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ankara’da meydana gelen patlamayı kınadı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Hollande’ın, onlarca insanın hayatını kaybettiği, yüzden fazla insanın da yaralandığı Ankara’daki barış mitingini hedef alan menfur terör saldırısını kınadığı belirtildi ve Cumhurbaşkanı Hollande’ın Türk Halkı’na taziyelerini ilettiği de duyuruldu.

“DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ”

Fransa Dışişleri Bakanlığı da Ankara’da meydana gelen saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden yapılan açıklamada: “Fransa bu sabah Ankara’da meydana gelen çok sayıda kurbanın olduğu terörist saldırıyı kınamaktadır. Hayatını kaybedenlerin ailelere başsağlığı diliyoruz. Böyle acı bir anda Fransa’nın Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz.” denildi.

AVRUPA KONSEYİ’NDEN KINAMA MESAJI

Avrupa Konseyi, Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland twitterdan yaptığı açıklamada: “Bugün Ankara’da barışçıl göstericilere barbarca saldırısını kınıyoruz. Toplanma Özgürlüğü demokrasinin temel direğidir” dedi.

FRANSIZ BASINI SON DAKİKA OLARAK VERDİ

Patlamanın olduğu ilk dakikalardan itibaren Fransız basını olayı son dakika olarak verdi. Basından bazı son dakika başlıkları ise şöyle:
Le Parisien : Ankara’da Saldırı: En az 30 ölü ve 126 yaralı- Ankara: Türkiye’nin başkentinde ölümcül patlama
Le Monde: Ankara’nın merkezinde meydana gelen patlamada en az 30 ölü
Figaro: Ankara’da 2 patlama onlarca ölüm neden oldu
I tele: İki patlama 30 ölü 126 yaralı
BFM TV: Ankara’da patlama en az 20 ölü
Liberation: Ankara’da çift patlama en az 30 ölü
Fransa 24 kanalı: Barış için bir gösteri sırasında Ankara’da ölümcül patlamalar
Expres: Türkiye: Ankara’da en az 30 ölü, intihar saldırısı olup olmadığı araştırılıyor

PUTİN, ERDOĞAN’A TAZİYELERİNİ İLETTİ

Ankara’da meydana gelen patlama nedeni ile Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a patlamada hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği belirtildi.

Kremlin Basın Servisi’nden yapılan açıklamada Putin’in Erdoğan’a bir telgrafla taziyelerini ilettiği ve yaralılara acil şifa dilediği belirtildi.

TÜRKİYE’YE, TERÖRİZME KARŞI BİRLİK OLMA ÇAĞRISI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ortak yaptıkları bir açıklama ile Türkiye’yi terorizme ve stabiliteyi bozacak her türlü tehlikeye karşı birlik olmaya çağrısı yaptı.

‘GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KINIYORUZ’

İtalya Cumhurbaşkanı’ndan, Erdoğan’a taziye mesajı: “Kalleşçe saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz” kaynak haberturkSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top