Anasayfa / Magazin / Dünyaca ünlü fransız şarkıcı hayata veda etti

Dünyaca ünlü fransız şarkıcı hayata veda etti


Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı George Moustaki, Nice şehrinde 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

haber detay 5756

Arkadaşları, 1958 tarihli romantik şarkısı “Milord”la küresel üne kavuşan Fransız şarkıcı ve besteci Moustaki’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

3 Mayıs 1934’te Mısır’da yaşayan Yunanistanlı bir Yahudi ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Moustaki 300’den fazla ölümsüz esere imza atmıştı.

Asıl adı Guiseppe Mustacchi olan Moustaki’yle ilgili bir arkadaşı, “Uzun bir hastalığın ardından sabah 6.00 sularında yaşamını yitirdi. Huzur içinde öldü” diye konuştu.

Uzun sakalı, yumuşak gözleri ve kıvırcık saçlarıyla “Mesih” yakıştırması yapılan Moustaki, “Milord” şarkısı Edith Piaf tarafından seslendirilince küresel bir üne kavuşmuştu.

Moustaki, 1951 yılında Paris’e yerleştikten sonra adını idolü Fransız şarkıcı Georges Brassens’a atıfla “Georges” olarak değiştirmişti.

Repertuarında Fransızca, İtalyanca, İngilizce, Yunanca, Portekizce, Arapça ve İspanyolca şarkılar bulunan ünlü yıldızın eserleri de Yves Montand, Barbara, Dalida, Juliette Greco ve Pia Colomba gibi efsane isimlerce seslendirilmişti. kaynak hurriyet

Türkçe’ye çevrilen şarkıları nedeniyle Türkiye’de de oldukça tanınan sanatı romantik, melankolik ve nostaljik eserleriyle ünlü.

Tanju Okan’ın yorumladığı Hasret, Dans et; Gönül Yazar’ın seslendirdiği Özlediğim Sevgilim, Nesrin Sipahi’nin seslendirdiği Hasret adlı şarkıların yanı sıra sanatçının pek çok eseri Türkçe’ye çevrilmiş ve Türk sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Atilla Demircioğlu, yıllardır sahnelerde seslendirdiği Georges Moustaki şarkılarını bir albümde topladı. Albümde yer alan Georges Moustaki şarkıları şöyle;Yalnızlığım, Le Meteque, Yolculuk gerek, Her anımız koskoca bir yaşam, Özgürlüğüm, Çok geç artık, Şarkını söyle, Her şey söylendi daha bitmedi, Felsefe.
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top