Anasayfa / Sağlık / Dünya Sağlık Örgütü açıkladı! Korona virüsü sivrisinek aracılığıyla bulaşır mı?

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı! Korona virüsü sivrisinek aracılığıyla bulaşır mı?


Çin’in Wuhan kentinden çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüse karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Uzmanlar vatandaşları hijyen ve başka vatandaşlarla mesafe konusunda uyarılarda bulundu. Şimdiye kadar 350 bin kişinin hastalanmasına ve 15 bin kişinin de ölümüne sebep olana corona virüsü korku salmaya devam ediyor. Vatandaşlar corona virüsle ilgili merak ettiklerini araştırmaya devam ediyor. Yazın yaklaşmasıyla beraber ortaya çıkan sivrisinekler corona virüs taşır mı? Corona virüsü sivrisinekler vasıtasıyla kan yoluyla bulaşır mı? Dünya Sağlık Örgütü coronav virüsün sivrisinek yoluyla bulaşıp bulaşmadığına yönelik son dakika açıklaması yaptı.

Corona virüse karşı önlemler ve tedbirler alınmaya devam ediyor. Birçok vatandaş corona virüsüne karşı koruma yöntemlerini araştırıyor. Corona virüsü ile ilgili son merak edilen bilgi sivrisineklerin corona virüsü taşyıp taşımadığı ile ilgili oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün son dakika yaptığı açıklamaya göre corona virüsü sivrisinekler aracılığıyla bulaşmıyor. İşte Dünya Sağlık Örgütü’nün son dakika açıklaması…

CORONA VİRÜSÜ SİVRİSİNEK ARACILIĞIYLA BULAŞIR MI?

Havaların ısınmasıyla birlikte sıtma, sindbis, sarıhumma, dang humması, zika, Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olan sivrisineklerin koronavirüs taşıyıp taşımayacağı şu sıralara tüm dünyada insanların merak ettiği konuların başında geliyor.

HAŞARELER ARACILIĞIYLA İNSANA BULAŞTIĞI YÖNÜNDE VERİ YOK

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yapılan açıklamada, coronavirüsün sivrisinekler ya da diğer haşareler aracılığıyla insana bulaştığı yönünde veri olmadığı belirtildi.

AFRİKA VE LATİN AMERİKA’DA…

Kovid-19, Afrika ve Latin Amerika’da daha düşük seviyede seyrettiğini belirten DSÖ, bu bölgelerde virüsün sivrisinekler aracılıyla bulaştığı yönünde vaka bulunmadığını da vurguluyor.

SOLUNUM YOLU VİRÜSÜ

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün kan yolu ya da deriden temas yoluyla buluşmadığını vurgulayarak şu açıklamayı yapıyor:

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, o elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla bulaşabilir.” kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top