Anasayfa / Ekonomi / Dolar yılın en düşük seviyesini gördü

Dolar yılın en düşük seviyesini gördü


FED kararı öncesinde ABD’den gelen veriler sonrası dolar 3,50’nin altına gerileyerek yılın en düşük seviyesine geriledi

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı öncesinde ABD’den gelen verilerle dolar/TL 3,50’nin altına indi. ABD’de mayıs ayında çekirdek TÜFE yüzde 0,1’le yüzde 0,2’lik beklentinin altında artış gösterdi. Çekirdek perakende satışlar da yüzde 0,2’lik artış beklentisine karşın yüzde 0,3 geriledi.

Verilerin ardından dolar bankalararası piyasada dolar 3,4925’le yılın en düşük seviyesine geriledi. Euro 3,93 civarında hareket ediyor.

Analistler teknik açıdan 3,50 seviyesinin destek, 3,5550’nin ise direnç konumunda bulunduğunu belirtiyor.

YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
Dolar/TL 3,4923 ile 19 Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi

GÖZLER FED’DE
Piyasaların bugün en önemli gündem maddesi Fed’in faiz kararı olacak. Fed’in faizi artırması beklenirken, para politikasının görünümü ve Fed’in devasa bilançosunu ne zaman küçültülmeye başlayacağı dikkatle izlenecek.

Fed faiz artışına giderse mart ayındaki artışla birlikte bu yıl ikinci kez artırım yönünde adım atacak.

MERKEZ BANKALARI BEKLENİYOR
Veri akışının yoğun olduğu bu hafta piyasaların odağındaki ana gündem maddeleri küresel merkez bankaları. Piyasalar bugün Fed’in yarın TCMB’nin faiz kararlarını izleyecek. Öte yandan yarın İngiltere ve Cuma günü Japonya merkez bankalarının faiz kararları da piyasalar tarafından takip edilecek.

Fed para politikası hakkındaki kararını bugün TSİ 2100’de yayımlayacak. Ardından Fed Başkanı Janet Yellen basın toplantısı düzenleyecek.

Yatırımcıların neredeyse tamamı Fed yetkililerinin daha önceki açıklamaları doğrultusunda faizlerin artırılacağını düşünüyor. Bu nedenle dikkatlerin odağında para politikasının görünümü ve Fed’in devasa bilançosunu ne zaman küçültülmeye başlayacağı olacak.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu Fed’in gösterge faiz oranını hedeflediği gibi yüzde 1 ile yüzde 1.25 arasına yükseltmesini bekliyorlar. Bugün yapılması muhtemel olan 25 baz puanlık faiz artışı, bu yıl Mart ayında yapılan artışla beraber yılın ikinci faiz artışı olacak.

Fed bugünkü toplantıdan sonra yılın geri kalanında bir defa daha faiz artırabileceğine işaret etse de opsiyon kontratları 0#FF: Aralık ayına kadar faizlerin artırılmasına sadece yüzde 40 ihtimal tanıyor.

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.45, valörde son işlemde yüzde 10.59 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 15 Mayıs 2019 itfalı tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.99 valörde son işlemde yüzde 11.14 oldu.
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top