Anasayfa / Ekonomi / Dolar Tavan Yaptı, Altın Hızla Düştü

Dolar Tavan Yaptı, Altın Hızla Düştü


Dolar iki ay sonra 2.05 TL’yi gördü. Borsa 74 bin puanın altına geriledi.

ABD’de tarım dışı istihdam rakamı Ekim ayında 204 bin kişiyle beklentileri aştı. Bu verinin ardından dolar hızla yukarı çıkarken borsa ve altın düştü. Dolar iki ay sonra 2.05 TL’yi gördü. Borsa 74 bin puanın altına geriledi.

ABD’de tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Ekim ayında ABD’de tarım dışı istihdam rakamları beklentileri aşarak 204 bin kişi olarak gerçekleşti. Piyasalarda bu rakamın 125 bin olacağı bekleniyordu. İşsizlik oranı ise yüzde 7,3 oldu.

Bu rakamların açıklanmasıyla birlikte borsada düşüş hızlandı. BİST 100 rakamlar öncesi yüzde 0,8 günlük kayıp yaşarken rakamlar açıklandıktan sonra günlük yüzde 2,51 kayıp yaşayarak 73 bin 957 puana geriledi.

Gün içinde dalgalı seyreden dolar / TL kuru da ABD’de istihdam rakamlarının açıklanmasıyla birlikte hareketli dakikalar yaşandı.Uluslararası piyasalarda dolar bir ara iki ay sonra ilk kez 2.05 TL’yi gördü.

ALTIN HIZLA DÜŞTÜ

Açıklama öncesi ons başına 1308 dolar olan altın fiyatları da ABD istihdam verilerinden etkilendi. Altın fiyatları dakikalar içinde 18 dolar birden düşerek günlük yüzde 1’in üstünde kayıpla 1290 dolara geriledi.

PİYASALAR NEDEN HAREKETLİ?

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) gelişmekte olan ülkelere sermaye akışını olumsuz etkilemesi beklenen tahvil alımının azaltılması programını belirsiz bir tarihe ertelemişti. Fed azaltımın istihdam piyasalarında gözle görülür iyileşme ile birlikte yapılacağını açıklamıştı. Bir süredir beklentilerin altında gelen istihdam verileri Ekim ayında beklentilerin çok üstünde çıkınca tahvil alım azaltımının bu sene başlayacağı yorumları güçlendi. Eğer Fed gelecek sene Mart ayında başlayacağı tahmin edilen tahvil alımına bu sene başlarsa gelişmekte olan ülkeler borsaları, para birimleri ve altının bundan olumsuz etkilenmesi bekleniyor. kaynak stargazeteSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top