Anasayfa / Gündem / Diyarbakır’da toplu temel atma töreni

Diyarbakır’da toplu temel atma töreni


Başbakan Binali Yıldırım, “Diyarbakır’daki 6-7 Ekim olaylarında 53 masum kardeşimizin kanına giren, onların ölümüne sebep olanların kim olduğunu biliyorsunuz. Akılları başlarına gelmemiş, şimdi yine vatandaşları sokağa çağırıyorlar, isyana çağırıyorlar. Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız. 15 Temmuz’da gördünüz, vatandaş sokağa inince ne olduğunu gördünüz. Şimdi siz vatandaşı sokağa çağırıyorusunuz. Diyarbakırlı sokağa iner ama ay yıldızlı bayrağıyla iner, terör örgütüne ayar vermek, dersini vermek için iner.” dedi.

haber detay h541472993098

Yıldırım, Diyarbakır Valiliği önünde düzenlenen toplu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi”ni açıkladıklarını hatırlatarak, bu kapsamda tarihine sadık kalarak Sur ilçesinin yeniden inşa edileceğini, ilçenin hem ticaret hem kültür hem de inanç turizminin bölgedeki en büyük merkezi olacağını söyledi.

Sur’da 7 bin, Şırnak’ta 10 bin, Yüksekova’da 10 bin 700, Nusaybin’de 8 bin yeni konut inşa edildiğini, terör örgütü PKK’nın evlerini yıktığı vatandaşlara daha güzel evlerin teslim edildiğini belirten Yıldırım, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki illerde 4 yılda 67 bin yeni konut yapılacağını ifade etti.

Bölgede modern hastanelerin yapımının sürdüğünü dile getiren Yıldırım, “Bölgeye 15 yeni hastane daha yapıyoruz. Böylece bin 640 yatak ilave kapasite getiriyoruz. Diyarbakır’ın 33 bin kişilik stadyumu hızla yapılıyor. Terörden zarar gören, iş yeri kapanan Diyarbakırlı kardeşlerimize de 255 milyon tazminat ödüyoruz. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Mardin’e yapacağımız yatırımların toplamı tam 10 milyar lira. Terörden etkilenen vatandaşlarımıza nakdi olarak 200 milyon lira dağıtıyoruz. Korumaya muhtaç çocuklarımız için 6 bin aileye verdiğimiz desteği genişletiyoruz, 10 bin aileye destek vereceğiz. 13 yeni sosyal hizmet merkezi, 17 aile destek merkezi kuruyoruz. Sosyal yardım, sosyal hizmet yatırımları için 400 milyon liralık bir kaynak ayırıyoruz.” diye konuştu.

Bölgedeki 23 il için AK Parti iktidarından önce, 1988-89’dan 2002’ye kadar 14 yılda 30 milyar liralık, AK Parti iktidarında 2003-2016 arasındaysa 14 yılda 80 milyar liralık yatırım yapıldığını vurgulayan Yıldırım, “30 nere 80 nere? Neye rağmen yaptık bunu? Terör örgütüne rağmen yaptık. Onlar bombaladı, makinaları yaktılar, yol kestiler ama yılmadık, yapmaya devam ettik. Düşünün bu terör örgütünü aradan çıkardığımızda Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Siirt, Bingöl, Hakkari, Van, Muş, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan uçacak. Bundan sonraki en önemli işimiz bu terör belasından kurtarmaktır. Bunun için kararlılığımız devam ediyor. İnlerine gireceğiz, inlerine. Sadece şehirde değil, dağda, hangi taşın arkasındalarsa bulacağız, öldürülen masumların hesabını soracağız, şehitlerimizin hesabını soracağız.” değerlendirmesini yaptı.

– “Bölgecilik yapmadık, yapmayacağız”

Başbakan Yıldırım, gençler için iş alanları yarattıklarını, spor tesisleri, gençlik merkezleri açtıklarını, 30 bin genci ilgilendirecek projeleri hayata geçirdiklerini, bin genç için yatılı özel eğitim imkanı getirdiklerini kaydederek, gençlere yapılan yatırımların tutarının 434 milyon lira olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi bölgecilik yapmadıklarını ve yapmayacaklarını, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağını bir ve beraber tutacaklarını, bir karışının bile bölünmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Diyarbakır’daki 6-7 Ekim olaylarında 53 masum kardeşimizin kanına giren, onların ölümüne sebep olanların kim olduğunu biliyorsunuz. Akılları başlarına gelmemiş, şimdi yine vatandaşları sokağa çağırıyorlar, isyana çağırıyorlar. Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız. 15 Temmuz’da gördünüz, vatandaş sokağa inince ne olduğunu gördünüz. Şimdi siz vatandaşı sokağa çağırıyorusunuz. Diyarbakırlı sokağa iner ama ay yıldızlı bayrağıyla iner, terör örgütüne ayar vermek, dersini vermek için iner.”

– “Biz terör örgütlerine karşıyız”

Fırat Kalkanı Harekatı ile de ilgili bilgi vermek istediğini söyleyen Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin Suriye ile 911 kilometrelik sınırı olduğunu anımsatarak, “Sürekli oradan, bu kalleş terör örgütleri, DAEŞ, PYD, YPG, PKK uzantıları ülkemize sızıyorlar.” dedi.

Gaziantep’te bir düğünde canlı bomba patlatıldığını ve 54 vatandaşın şehit edildiğini hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehit olanların 29’u 12 yaşından küçük çocuklar. Siz bu günahsız çocuklardan ne istiyorsunuz? Yetmedi, attıkları roketlerle 21 vatandaşımızın hayatını yok ettiler. Biz ne yapacağız? Bunları bekleyecek miyiz, seyir mi edeceğiz? Tabii ki değil. Dedik ki, ‘Bir tek daha buraya bomba atılırsa canınınızı okuruz’. Nitekim ÖSO mensuplarıyla birlikte Cerablus’a girdik. Oradan bütün DEAŞ’lıları, PYD’lileri, YPG’lileri, bütün mikropları temizleyinceye kadar orada devam edeceğiz. Diyorlar ki ‘Hükümet, Kürtlere karşı’. Kürtler de Türkler de bizim başımızın tacı. Biz terör örgütlerine karşıyız. Suriye’nin kuzeyinde, hududumuza yakın terör örgütlerini besleyerek Türkiye’nin huzurunu bozmaya çalışıyorlar ama Türkiye, bu millet, buna asla müsaade etmeyecek. Sonuna kadar gerekli çalışmaları yapacağız. Milletimizin, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlayacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Bize nasihat verenler önce kendilerine baksınlar. Binlerce kilometreden gelip Suriye’de, Irak’ta ameliyat yapanlar bize laf söyleyemezler. Çünkü yıllardır Suriye’de, Irak’ta biz beraber yaşadık. Biz kardeşiz.

Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için olmazsa olmaz. Suriye’nin parçalanması, bölünmesi ve oradaki insanların anlamsız bir savaş uğruna daha fazla yok olması asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir. Uluslararası terör tüccarlarının emeline hizmet edecek, güney sınırımızda bir yapay devlet kurulmasına da asla izin vermeyiz. Açık şekilde söylüyorum ki, kardeşlerimiz Suriye’deki Araplarla, Türklerle, Kürtlerle, Türkmenlerle, Süryanilerle, Şiilerle, Sünnilerle bizim hiç ama hiçbir problemimiz, derdimiz yok. Bizim Suriye’de verdiğimiz mücadele teröre karşı amansız bir mücadeledir. Terörün arkasında duranlar, buradaki mücadelemizi gölgelemek için Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlere karşı mücadele ettiği yalanını yayıyorlar. Hangi ülkede olursa olsun Kürt kardeşlerimizle bizim en ufak bir derdimiz yok. Aksini söyleyen varsa Diyarbakır Meydanı’na, buraya gelsin, Diyarbakır’ı görsün. Türkiye, Kürtlerin de barışın da yegane güvencesidir.”

– “Bizim işimiz teröre taşeronluk yapanlarla”

Türkiye’nin derdinin, bölgeyi ve vatandaşları tehdit eden PKK, PYD, YPG ve DAEŞ terör örgütleri, uluslararası terör tüccarları ve Türkiye topraklarına fitne tohumları ekenlerle olduğunu söyleyen Yıldırım, “Mezhepler, etnik kimlikler bu güzel topraklarda, bu vatanda asla sorun olmaz. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hiçbir terör örgütü bozamadı, bozamayacak.” dedi.

Terörle mücadele devam ederken herkesi hukuk zeminine davet ettiklerini vurgulayan Yıldırım, “Buralardaki bazı belediyeler maalesef seçildikten sonra, sizin verdiğiniz paraları, devletin gönderdiği kaynakları yol, park, sosyal faaliyetler, belediyecilik işleri için harcaması gerekirken ne yaptılar? Dağa gönderdiler değil mi? İşte o paraları dağa gönderenlerden de o paraları burunlarından fitil fitil getireceğiz, hesabını soracağız. Bunun için de kararımızı aldık. Şunu bilmenizi istiyorum, kim düzgün çalıştıysa, hizmet ettiyse, yerli yerinde işleri yaptıysa, paraları dağa göndermediyse, teröre destek olmadıysa onların da endişe etmesine hiç gerek yok, onların başımızın üstünde yeri var. Bizim işimiz yanlış yapanlarla, teröre taşeronluk yapanlarla.” diye konuştu.

Vatandaşlara, “Demokratik adil, mutlu bir Türkiye için, işimizin, aşımızın bereketli, ocaklarımızın şen olması, çocuklarımızın mutlu geleceği, insanlarımızın kardeşliği için ele ele, omuz omuza mücadeleye var mısınız?” diye seslenen Yıldırım, gençlerin terör örgütlerine kaptırılmaması, kurulan tuzakların birlikte bozulması gerektiğinin altını çizdi.

– Törenden notlar

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından temel atma töreni öncesinde, “Bugün gerçekleştirilen bu toplantımıza biz diğer partileri de davet ettik. Bu davete icabet eden Milliyetçi Hareket Partisi Diyarbakır İl Başkanına da hoş geldiniz diyoruz.” dedi.

Yıldırım, daha sonra Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye canlı video bağlantı aracılığıyla bağlandı. Bakan Özhaseki, bölgedeki yatırım ve kalkınma hamlesinin ilk adımı olan temel atma töreni çerçevesinde, çalışmalara Dicle Nehri ıslah projesiyle başlayacaklarını belirtti. Bunun yanında 50 bin metrekarelik park yapımına başlanacağını vurgulayan Özhaseki, bölgeye yönelik çalışmanın ikinci ve üçüncü etaplarının arkadan geleceğine işaret etti.

Toplu temel atma töreni kapsamında, Şırnak’ın İdil ve Silopi ilçelerinde, bin 100 konutun da temelinin atıldığına dikkati çeken Özhaseki, şunları söyledi:

“Allah nasip ederse bir ay içinde Cizre’de 2 bin 500 konutun temelini atacağız. Bu konutları da nasip olursa yine bir sene içinde bitirip, buradaki hak sahibi vatandaşlarımıza tek tek dağıtacağız. 2017 yılı içinde yani 3 ay sonra yeni oluşturacağımız Cizre bölümünde, bir taraftan 10 bin kişilik tribünü olan stadyumu diğer taraftan gençlik ve kadın merkezlerini, bunun yanı sıra aklımıza gelebilecek her türlü sosyal alanları da temel atarak işe başlayıp Allah nasip ederse bir yıl içinde bitirmiş olacağız. Yaptığımız bu programda Şırnak ili Merkez, İdil, Silopi ve Cizre gibi hasar gören ilçelerimizde devlet olarak, hükümet olarak yatırımımız 3,5 milyarı buluyor. İnşallah bunları kısa süre içinde bitirip Cizre’yi çok daha yaşanabilir bir il haline getireceğiz.”

Başbakan Yıldırım da “Bölgelerimize, illerimiz ve ilçelerimize hayırlı uğurlu olsun. Ya Allah Bismillah.” diyerek, beraberindeki protokol üyeleriyle butona bastı ve Diyarbakır ve terörden zarar gören diğer bölgelerde yapılacak tesislerin toplu temel atma işlemini gerçekleştirdi.

Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım’ın fotoğraflarının asıldığı alanda, “Ergani’den çıktık yola, ölene kadar vermeyeceğiz mola” pankartı yer aldı.

Törene, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin ardından Diyarbakır Valiliğini ziyaret eden Yıldırım, Valilik binası bahçesine ziyareti anısında fidan dikti. kaynak haberturk
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top