Anasayfa / Sağlık / Dilinin yerine doku nakledildi, 1 yılda konuşmaya başladı

Dilinin yerine doku nakledildi, 1 yılda konuşmaya başladı


MERSİN’İN Tarsus İlçesi’nde 62 yaşındaki Zafer Dağ adlı kadının dili, kanser nedeniyle tamamen alındı.
haber-detay-h350456043

Dilin yerine, göğsünden alınan doku ağız tabanına yerleştirildi. Konuşma egzersizleri yapan kadın hasta, aradan geçen 1 yılın ardından konuşmaya başladı.

Yeşiltepe Mahallesi’nde annesiyle yaşayan ve bekar olan Zafer Dağ, 2015’in Ocak ayında konuşmakta zorlanmaya başlayınca Medical Park Hastanesi’ne gitti. KBB Uzmanı Op.Dr. Aykut Bozan’ın yaptığı muayene, film çekimi ve biyopsi işlemleri sonucu, dil kanseri teşhisi konuldu. Bunun üzerine, Op. Dr. Bozan ile aynı hastanenin KBB Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata birlikte organ koruma protokolü uygulamaya başladı. Hastaya ışın tedavisi ve kemoterapi uygulandı. Önce küçülmeye başlayan kanserli kitle bir süre sonra yeniden büyümeye başlayınca, ameliyat kararı alındı.

2015’in Eylül ayında Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 12 saat süren operasyonla Zafer Dağ’ın dili tamamen çıkarıldı. Yerine, ağız tabanında dilin işlevini görmesi amacıyla göğüs dokusundan alınan parça nakledildi. Riskli dönemin ardından taburcu edilen ve konuşma terapisi de almaya başlayan Dağ, aradan geçen yaklaşık 1 yılın ardından günlük hayatını sürdürebilecek kadar konuşmaya başladı.

Tedavisini yürüten hekimlerle birlikte kameraların karşısına çıkan Zafer Dağ, haftanın günlerini ve sayıları sayarak, Prof.Dr.Hayrettin Cengiz Alpay’ın söylediği kelimeleri tekrarladı. Konuşabildiği için çok mutlu olduğunu söyleyen kadın hasta, “Herkese iyi bayramlar” dedi. Prof.Dr.Alpay, zamanla konuşmada daha da ilerleme olacağını söylerken, Doç.Dr. Ata ise kanserin ekip çalışması gerektiren bir hastalık olduğunu belirterek “Bu hastamızda da ekip çalışmasıyla dili korumaya çalıştık ama sonunda almak zorunda kaldık. Şu anda yaptığımız sıkı takiplerde, kanserin yayıldığına dair bir emare görmedik” diye konuştu.

Hastanın kız kardeşi Aysel Arslan ise yaşadıkları süreçle ilgili bilgi vererek, ablasının konuşmakta zorlandığını, bu nedenle konuşmak istemediğini, kanser olduğu anlaşılınca, önce çok üzüldüğünü ama operasyonun ardından moralinin de yerine geldiğini söyledi. kaynak hurriyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top