Anasayfa / Sağlık / Derya Sert Mucizenin Sesini Duydu!

Derya Sert Mucizenin Sesini Duydu!


Rahim nakli yapılan Derya Sert 6 haftalık hamile!

rahim nakli yapilan derya sert 6 haftalik hamile bebegin kalp atislari izlendi

Antalya’da 8 Ağustos 2011’de 7 saat süren operasyonda dünyanın ilk rahim nakli yapılan 23 yaşındaki Derya Sert’in 6 haftalık hamileliğinde embriyonun (bebeğin) kalp atışlarının izlenmekte olduğu açıklandı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dünyada kadavradan rahim nakli yapılan ilk kişi olan Derya Sert’e yapılan embriyo transferinde sağlanan başarının ardından gelişmelerin sağlıklı bir şekilde ilerlediği kaydedildi.

Daha önce birçok ülke doktorlarının canlı vericiden denediği fakat başarılı olamadığı rahim naklini kadavradan alarak gerçekleştiren ve dünya tıp literatürüne giren ekip, geçen 31 Mart’ta embriyo transferi işlemini başlatmış, 12 Nisan’da da Sert’in hamile olduğu kamuoyuna açıklamıştı.

ÇOK ÖNEMLİ BİR AŞAMA

Bugün Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Dünyanın ilk rahim nakli yapılan hastası Derya Sert’in önceki açıklamamızda erken gebelik bulgularının olumlu olduğu belirtilmişti. Bugün itibariyle Derya Sert’in 6 haftalık gebeliği mevcuttur ve embriyonun (bebek) kalp atışları izlenmektedir. Dünyada ilk kez gerçekleşen bu gebelik için çok önemli bir aşama olduğunu mutlulukla belirtmek isteriz. Bilgilendirmelerimiz devam edecektir.” kaynak haberturkSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top