Anasayfa / Ekonomi / Çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? – 02 Haziran 2016

Çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? – 02 Haziran 2016


Altın fiyatları bugün tekrar düşüşe geçti. Bu durum yatırımcılar tarafından panikle karşılandı. 02 Haziran 2016 Perşembe günü itibariyle İstanbul Kapalıçarşı’da 183,87 liradan alınan Çeyrek Ziynet altının fiyatı 188,05 TL’den satılıyor. İşte en güncel altın fiyatları burada…

altin haber detay h4655551633

İstanbul Kapalıçarşı’da 114,72 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 114,77 liradan, 756,00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 766,00 liradan, 104,71 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 104,80 liradan, 757,81 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 776,85 liradan, 366,46 liradan alınan Yarım Ziynet 375,98 liradan, 183,87 liradan alınan Çeyrek Ziynet 188,05 liradan satılıyor.

DÜN ALTIN FİYATLARI NASILDI?
İstanbul Kapalıçarşı’da 115 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 115,20 liradan, 757 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 771 liradan, 104,50 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 108,50 liradan, 740 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 755 liradan, 370 liradan alınan Yarım Ziynet 378 liradan, 185 liradan alınan Çeyrek Ziynet 189 liradan satılıyor.

ALTIN FİYATLARI GRAFİĞİ
Altının gram fiyatı 115 lira seviyelerindeki yatay seyrini sürdürüyor. Şu dakikalarda Kapalıçarşı`da çeyrek altın 189 lira, Cumhuriyet altını ise 770 liradan satılıyor.

Dün ABD’de açıklanan verilerin ardından 114,0 – 115,7 lira aralığında dalgalanan altının gram fiyatı günü önceki kapanışın yüzde 0,44 altında 114,7 liradan tamamladı. Şu dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 189 lira, Cumhuriyet altını ise 770 liradan satılıyor.

Bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve yarın ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde altın fiyatlarının hafta başından bu yana etkili olan yatay seyrini sürdürdüğü görülüyor.

Bugün saat 10.05 itibarıyla altının ons fiyatı dünkü kapanışın yüzde 0,3 üzerinde 1.217 seviyelerinden işlem görürken, gram altın da 115 liradan alıcı buluyor.

HAZİRAN AYINDA PİYASALAR NASIL OLACAK?

Kritik Haziran ayına girmemize çok az bir zaman kaldı ve dolar’ın sözlü yönlendirmelerle birlikte yeniden hayata döndürüldüğünü görüyoruz. Yellen ise, adeta kalp masajını yaptı ve defibilatör etkisini Dolar endeksi üzerinde hissettirdi. Neler söyledi ? İlerleyen aylarda faiz artırımı olası duruyor. Bunun anlamı şu. Algı yönetimine devam ediyorum. Önden bir haberi sunalım. Bakalım tepkiler nasıl şekillenecek. Dolar beklentilerden hızlı değer kazanıyorsa. 6 Haziran’daki konuşmamda söylemleri biraz yumuşatırım. Yani piyasaların nabzını ölçmeye devam edeceğim.

FED Başkanı Yellen piyasaların nabzını ölçerken, önemli veriler de takip etmeye devam ediyor olacağız. Özellikle kişisel gelir ve giderler, aynı zamanda namı değer çekirdek PCE(kişisel tüketim harcamaları) Dolar’ın kaderinde etkili olacaktır. bugün açıklanacak verilerde ciddi bir iyileşme bekleniyor. Eğer bu verilerde kıpırdanma belirtisi görülürse, sözlü yönlendirmelerin tonu daha da şahinleşebilir. Uzun bir süredir enflasyonist etkileri gözlemleyen FED’in asıl dikkat ettiği öncü verilerin performansı enflasyon beklentileri üzerinde oldukça önemli olacak. Diğer yandan yükselen ve 50 dolar üzerini test eden petrol fiyatlarının tetikleyeceği iyimser hava, FED’in istediği kıvama da gelmiş bulunuyor. Çünkü Yellen son konuşmalarında 50 Dolar seviyelerinde dengelenen bir petrolün, şuan iyimser bir hava yaratacağını belirtmişti. Ancak burada önemli soru işaretlerinden bir tanesi de OPEC toplantısından çıkacak sonuç olacak. 2 Haziran’da alınacak kararlar kritik öneme sahip. Üretimin kısılmasına dair anlaşmanın olmaması şuan beklentiler dahilinde. İran’ın Pazar payını koruma çabaları devam ediyor. Rusya’nın toplantıya katılmayacağını biliyoruz. Bu nedenle Irak ve diğer körfez ülkeleri anlaşmaya yanaşsalar da İran’ın bu duruma çok sıcak bakmayacağı görülüyor. Bu nedenle bir miktar düzeltme söz konusu olabilir. Ancak unutmayalım ki, toplantıdan anlaşma çıkacağını düşünenler oldukça düşük. Bu nedenle, olumsuz bir görüş zaten olan iyimser havayı çok fazla kırmayacaktır diye düşünüyoruz. Petrol3 olan bakışın değiştiğini söylemek artık mümkün. Geçtiğimiz dönemde 26 Dolar’a kadar düşen fiyatlarda fazla üretilen petrol ve şişen stoklar ile geldik. Ancak Hindistan’ın, Çin’in artan talebi ve düşük petrol fiyatları sonrası azalan sondaj kulelerinin etkisi petrol hızlı bir yükselişin zeminini hazırladı. Ayrıca Nijerya ve Kanada’da yaşanan gelişmeler de ayrı bir yükseliş hareketi oluşturdu. Üretim fazlası devam ediyor mu ? Ediyor. İran üretime devam edecek mi ? Edecek. Ancak bakış açısının değişmesi önemli. Petrol fiyatları bir düzetme yapabilir. Teknik olarak da uyumsuzluk söz konusu ancak, düşen fiyatlara talebin gelmesi de olası duruyor. Önemli olanın petrol fiyatlarının ne kadar satılacağı değil, nereden toparlanır bunu iyi analiz edebilmektir diye düşünüyorum.

Beklentiler dışında kalan bir anlaşma zemini, 60 doların önünü açacaktır. Ayrıca piyasada 23 Haziran Brexit referandumundaki belirsizlik varken, fiyatlamalarında sınırlı olması kaçınılmazdır. Ne Euro, ne sterlin, ne Altın ne de petrol iyimserlik ya da kötümserlik arasındaki ince çizgiyi oluşturacak bu referandum öncesi ne dip, ne de sert bir tepe yapacaktır. Referandum kararı bir geçsin o zaman piyasalardaki volatilite üst sınırlara ulaşabilir.

Bu haftanın tarım dışı istihdam haftası olduğunu da hatırlatalım. Ayrıca yurtiçinden enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. Bir de fazla göz önünde bulunmayan bir ECB toplantısı olacak. Öncelikle ECB toplantısından başlarsak, piyasada bu toplantıdan çok fazla bir beklenti yok. Son toplantıda negatif faizin şiddeti artırılmış, politika faizi sıfıra çekilmiş, daha da genişlemiş bir para politikası takip etmiştik. Bu toplantıda ECB uzaktan alınacak kararları izleyecektir. Gerekli şartlarda gerekli hamleleri yapacağına dair sözlü yönlendirmeyi piyasaya sunup, FED’i ve Brexit referandumunu izleyen bir Draghi göreceğimizi söyleyebilirim. Tarım dışı istihdam rakamlarına bakarsak 150K üzeri rakamların hala olumlu bir fiyatlama yaratacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz dönemde beklentiler altında kalan bir rapor görsek de etkinin sınırlı kaldığını gördük. Saatlik kazançlar orta vadeli hareketi yaratacaktır. Ancak ilk fiyatlamanın yeniden tarım dışından geleceğini unutmayalım. Saatlik kazançlarda 0.3 ve üzeri artışlar görürsek bu Yellen’la başlayacak Dolar rallisinin ikinci partını oluşturabilir. Ya da beklenti altında kalabilecek bir TDİ verisinin olumsuz görüntüsünü sınırlayabilir.

Yurtiçinde ise, enflasyon rakamları takip edilecek. Faiz indirimlerinin devamlılığı için oldukça önemli bir konu. Enflasyon rakamlarında bu dönem iyileşmelerin sınırlı olabileceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz ay enflasyon yüzde 6.57’e gerilemiş, çekirdek enflasyon ise, kur etkisiyle 9.41’e sınırlı gerileşmişti. Manşet ve çekirdek arasındaki makas da iyice açılmış olmuştu. Bu dönem enflasyon beklentilerimiz 6.90’ın üzerinde olacağı yönünde. Hem baz etkisinin bitmesi, hem de volatil kurlar, enflasyondaki olumlu etkiyi sınırlandırabilir. Belirleyici olan yeniden gıda fiyatları olacaktır. Yüzde 7.00-7.50 arası rakamların görülme ihtimali söz konusu olabilir. Faiz indirimlerinin devamı için ve sadeleşme adımlarının önemli bir ölçütü olan enflasyon rakamlarının bu hafta Dolar/TL üzerinde etkisi oldukça yüksek olacaktır. Yurtiçinde yaşanan siyasi tansiyonun azalması ve Merkez’in sadeleştirme adımlarına devam etmesi TL üzerindeki stresi de azaltmıştı. Enflasyonda tekrardan yukarı bir hareket yaşanırsa, MB’nin fiyat istikrarını sağlayamayacağına yönelik beklentiler fiyatlanabilir. Bu nedenle 21 Haziran PPK toplantısı öncesinde kurdaki volatiliteye hazır olmakta. Yellen’la başlayan Dolar’ın hızlı ataklarını iyi analiz edebilmekte fayda var. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top