Anasayfa / Ekonomi / Bütçe Nisanda 5,4 milyar lira fazla verdi

Bütçe Nisanda 5,4 milyar lira fazla verdi


Merkezi yönetim bütçesinden, ocak-nisan döneminde 176 milyar lira harcama yapıldı, bütçe gelirleri ise 181.4 milyar lira oldu.

haber detay h687847045298

Maliye Bakanlığı, nisan ayı ile ocak-nisan dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, geçen yılın nisan ayında 41 milyar 597 milyon lira olan bütçe giderleri, bu yılın aynı ayında yüzde 6.6 artarak 44.3 milyar liraya yükseldi. Faiz hariç bütçe giderleri de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.3 artarak, 41.7 milyar lira oldu. Bütçe gelirleri nisanda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.7 artarak 49.7 milyar liraya yükseldi.

Merkezi yönetim bütçesi, geçen yılın nisan ayında 1.4 milyar lira fazla verirken, bu yılın aynı ayında 5.4 milyar lira fazla verdi. Faiz dışı fazla nisanda 8 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı ayında 7.5 milyar lira faiz dışı fazla gerçekleşmişti.

Mali disiplin
Söz konusu ayda faiz giderleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56 azalarak, 2 milyar 683 milyon liraya geriledi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen yıl nisanda 1.4 milyar lira fazla veren bütçenin, bu yılın aynı ayında 5.4 milyar lira fazla verdiğini bildirdi. Ağbal, geçen yılın ocak-nisan döneminde 4.1 milyar lira açık veren bütçenin bu yılın aynı döneminde 5.4 milyar lira fazla verdiğini belirterek, “Yılın ilk 4 ayında elde edilen bu sonuçlar, hükümetimizin mali disiplini kararlılıkla devam ettirdiğini göstermektedir. Yılın geri kalan döneminde de mali disiplini esas almaya devam edeceğiz” dedi. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top