Anasayfa / Ekonomi / Borsa sert düştü

Borsa sert düştü


Güne küresel piyasalardaki pozitif havanın desteği ile alıcılı başlayan borsa günü yüzde 2,14 düşüşle kapattı.

Analistler küresel piyasalarda faizlerin yükseliş eğiliminin yavaşlasa da devam etmesi ve yurtiçinde İstanbul merkezli operasyon nedeniyle Türkiye’nin artan risk priminin, gösterge tahvilin bileşik faizinin 4 ayın en yükseğine, dolar/TL paritesinin de tekrar 2,09 seviyesinin üzerine yükselmesine neden olduğunu belirtiyor.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü cuma günü kapanışına göre 1.486,69 puanlık sert düşüşle 68.086,14 puandan tamamladı. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 2,14 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 2,6 milyar lira oldu.

Geçen hafta sert düşüş kaydeden Halkbank hisselerinin bu haftanın ilk işlem gününde düşüşü yavaşlamasına karşın bankacılık endeksi yüzde 2,26 oranında düşüş kaydederken, holding endeksinin değer kaybı ise yüzde 0,92 oldu.

Güne küresel piyasalardaki pozitif havanın desteği ile alıcılı başlayan Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi ilk seansta en yüksek 70.234,04 puan seviyesini gördü.

Analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 70.000 puanın üzerinde tutunamayan endeks, hızlı bir düşüş kaydederek gün içinde en düşük 67.473,45 puana kadar geriledi.

Analistler, küresel piyasalarda faizlerin yükseliş eğiliminin yavaşlasa da devam etmesi ve yurtiçinde İstanbul merkezli operasyon nedeniyle Türkiye’nin artan risk priminin, gösterge tahvilin bileşik faizinin 4 ayın en yükseğine, dolar/TL paritesinin de tekrar 2,09 seviyesinin üzerine yükselmesine neden olduğunu belirtiyor.

Buna paralel olarak BIST 100 endeksinin düşüşünü devam ettirdiğini ifade eden analistler, endeksin 6 Eylül’den bu yana en düşük kapanışı gerçekleştirdiğini kaydediyor.

Yarından itibaren Avrupa ve ABD’de Noel haftası nedeniyle piyasalarda işlem hacminin düşeceğine değinen analistler, yurtiçi piyasalarda da düşük hacimli dalgalı bir seyir izlenebileceğini tahmin ediyor. kaynak milliyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top