Anasayfa / Ekonomi / Borsa çok hızlı yükseldi, dolar sert düştü

Borsa çok hızlı yükseldi, dolar sert düştü


ABD Merkez Bankası Fed’in dün gece tahvil alımına devam kararı vermesi piyasaları coşturdu. Açılışta yüzde 4.76 prim yapan borsa yüzde 7.38 kazançla 80 bin puan sınırını geçti. Dolar ise 1.94 TL sınırına kadar geriledi.

dolar - haber detay 0752515

Yatırımcıların Fed’in tahvil alımını 10 milyar dolar azaltacağını beklemesine karşın FED’in dün geceki toplantının ardından tahvil alım programına aynen devam edeceğini açıklaması piyasaları hareketlendirdi.

BORSA 80 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

Borsa, doların TL karşısında 1.94 TL’ye kadar düşmesiyle birlikte açılışta yüzde 4,76 prim yaparak 78 bin 214 puana yükseldi. Borsa dünü 74 bin 660 puandan kapamıştı. Açılışın ardından borsa yükseliş ivmesini hızlandırdı. İlk seans sonunda günlük yüzde 7.38 artış yaşayan borsa 80 bin puan sınırını geçerek 80 bin 167 puana ulaştı. Böylece borsa 8 Haziran’dan beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Bankacılık endeksi en çok yükselen endeks oldu. Bankacılık endeksi yüzde 9.08 değer kazanarak 158 bin 356 puana yükseldi.

EN BÜYÜK PERFORMANS BİST 100’DE

Öte yandan dolar üzerinden borsa düne göre yüzde 9.1 yükseldi. Borsa bu performansıyla dolar cinsi üzerinden en yüksek performansı gösteren borsa oldu. BIST 100’ü Endonezya ve Brezilya takip etti.

ALTIN VE PETROL UÇTU
Kararın etkisi diğer piyasalarda da hissedildi. ABD borsalarının hepsinde yüzde 1’i aşan yükselişler yaşandı. S&P 500’de yükseliş yüzde 1.30’a ulaştı. Amerika borsaları rekorlarla kapandı. Asıl etki ise altın ve petrolde yaşandı. Altının onsu uluslararası piyasalarda günlük yüzde 4’ün üstünde artışla 1362 dolara yükselirken son 15 ayın en büyük sıçramasını gerçekleştirdi. Ham petrol de yüzde 2.70 artarak 108 dolara çıktı.

DOLAR 2 TL’DEN 1.94 TL’YE DÜŞTÜ
Kararın piyasalara etkisi büyük oldu. Uluslararası piyasada karar öncesi 2 TL civarında seyreden dolar önce 1.97 TL seviyesinin altına düşerek 1.9659 TL’ye kadar düştü. Dolarda ilk kayıp yüzde 1.77’yi geçti. Ardından Fed Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalarının ardından dolardaki düşüş daha da hızlandı. Dolar Bernanke toplantısı sırasında 1.9554 TL’ye geldi. Dolarda günlük kayıp yüzde 2.15’i bulurken TL dolar karşısında dünyada en çok değer kazanan para birimleri arasında yer aldı. Bu sabaha gelindiğinde ise dolardaki düşüş devam etti. Bir ara 1.93 TL’yi gören dolar şu dakikalarda 1.9540 TL’den işlem görüyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 27 Ağustos’ta verdiği demeçte doların yılsonunda 1.92 TL seviyelerinde olması durumunda kimsenin şaşırmaması gerektiğini belirtti. Fed’in sürpriz kararının ardından dolar kuru Başçı’nın yılsonu tahminine çok yaklaşmış oldu.

BORSADA YÜKSELİŞ SÜREBİLİR

Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı, FED kararının beklentilerden çok farklı çıktığına dikkat çekti. Piyasadaki beklentinin tahvil alımının azaltılacağı yönünde olduğunu kaydeden Özavcı, “Alıma devam kararı çıkınca kurun da düşüşünün etkisiyle herkes bir anda alıma geçti ve tahtalar tavan oldu. Ancak alımların biraz abartılı olduğunu düşünüyorum. Borsada yükselişin kalıcı olması için kurun yukarı doğru fazla hareketlenmemesi gerekiyor. Ayrıca borsa şu anda 200 günlük hareketli ortalaması olan 79 bin 300’leri test ediyor. Bu seviyenin üzerinde tutunabilirse yükselişin devam edebileceğini söyleyebiliriz” dedi.

“BUNDAN SONRA MERKEZ BANKASI’NIN TAVRI ÖNEMLİ”
TEB Finansal Piyasalar Strateji Müdürü Erkin Işık bundan sonra Merkez Bankası’nın alacağı tavrın piyasaların gidişatında etkili olacağını belirtti. Fed’in beklenenin çok ötesinde parasal desteği ile piyasalara uzunca bir süre iyimser hava hakim olabileceğini belirten Erkin Işık “Merkez Bankası’nın 4 Eylül ekonomistler toplantısında yayınladığı grafiği önemli buluyoruz. Burada, reel kur için, makro dengelerle uyumlu bir aralık verilmiştir. Kurlardaki son değerlenme eğilimi ile, bizim hesapladığımız günlük reel kur endeksi, bu aralığın ancak alt sınırına yaklaşmıştır. Bu doğrultuda, Merkez Bankası’nın bir süre daha fonlama oranlarını yüzde 6-6.5 aralığında götüreceğini ve kurlarda daha fazla değerlenmeye izin vereceğini düşünüyoruz. Bugün haftalık repo ihale miktarını çok sınırlı artışla 5 mlr TL yapması ve döviz ihalelerini azaltsa da 20 milyon dolar ile devam etmesi, bunu gösteriyor.” dedi.

ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut ise Fed toplantısı öncesi Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nda faizlerle oynamamasının yerinde bir karar olduğunu belirtti. Karabulut “Bir süre parasal genişleme tartışmaları askıya alınabilir ki bu da dolarda 2 ila 1,86 bandını işaret etmektedir. TCMB bu kadar kendine güvenerek 1,92‘i ısrarla işaret etmesi defalarca piyasalar tarafından eleştirilmişti. Dünkü TCMB faiz kararlarında faizleri, ROK ve Döviz munzamlarını değiştirmemesi nedeniyle kendine ne kadar güvendiği görülmektedir.”

ABD VERİLERİ İZLENMEYE DEVAM EDECEK
Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven bu aşamadn sonra ABD’den gelecek verilerin takip edilmesi gerektiğini söyledi. Yurtdaşseven “Teknik görünümde endeks kısa vadede aşırı alım bölgede işlem görmeye başladı. Bu açıdan volatilite yüksek seyretmeye devam edecektir. Özellikle ABD kaynaklı veri akışı volatilitenin devamı açısından hareketlilik yaratabilecek faktör konumunda. Bu paralelde günün ikinci yarısında gelecek haftalık işsizlik sigortası başvuruları ve konut datası seans içi dalgalanma açısından izlenmeli. 80,000-80,500 seviyesini kısa vadede direnç olarak izliyoruz. Bu bölge aşılamadığı takdirde kar satışları ilerleyen günler adına şaşırtıcı olmayacaktır. Aynı vadede 78000-77500 aralığı ise destek konumunda.” dedi.

“ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK”
Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Banu Kıvcı Tokalı yukarı yönlü hareketlerin devamının enflasyonun seyri tarafından belirleneceğini söyledi. Banu Kıvcı Tokalı “Faiz cephesinde aşağı hareketin kalıcı olması, küresel sermaye akımlarında ortaya çıkan iyimserliğin korunması kadar, iç dinamiklerde enflasyon risklerinin kontrol altında kalmasına da bağlı. Enflasyon beklentileri, hala hedefe göre güven farkına işaret ediyor. İç talepte beklenen yavaşlamanın fiyat artışlarını dizginlemede beklenen katkısı, kredi genişlemesindeki yavaşlama, gıda ve enerji fiyatlarının daha ılımlı bir seyir izlemesi, kurun yansıma etkisinin sınırlı kalmaya devam etmesi gibi öngörülerin gerçekleşmesi orta vadeli enflasyon görünümü açısından kritik olacak. Özellikle, yukarı fiyat ayarlamalarının yapıldığı Eylül-Ekim dönemi, enflasyon gelişimi açısından önemli sinyaller verecek.”

GÖSTERGE BONO FAİZİ YÜZDE 8’İN ALTINDA

Öte yandan 10 yıllık hazine tahvilleri faizleri yüzde 9’un altına geriledi. Gösterge bono faizleri de Fed kararlarının etkisiyle yüzde 7,89’a geriledi.

AMERİKAN TAHVİL FAİZLERİ GERİLEDİ
Borsanın bu büyük yükselişinde Fed kararının Amerikan 10 yıllık tahvil faizlerini büyük ölçüde düşürmesi de yol açtı. Borsanın 70 bin puan altına düşmesinde Amerikan faizlerinin yüzde 3’e yükselmesi rol oynamıştı. Bu faizler Fed kararının ardından yüzde 2.69’a kadar geriledi. kaynak hurriyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top