Anasayfa / Sağlık / Bol bol emzirin kanserden koruyor

Bol bol emzirin kanserden koruyor


Uzmanlar, meme kanserinden korunmak için anne adaylarının bol bol emzirmelerini öneriyor…
Bol bol emzirin kanserden koruyor!
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kapkaç, meme kanseri riskinin emzirme süresiyle ters orantılı olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığıyla Emexotel’de düzenlenen 5. Ulusal Meme Hastalıkları Eğitim Kursu Programı’nda konuşan Prof. Dr. Murat Kapkaç, bazı doktorların televizyon ekranlarında “Uzun boylu kadınlarda meme kanseri riski daha fazladır”, “gece vardiyasında çalışanlarda meme kanseri riski fazladır” dediklerini belirterek, bu söylenenlerin bilimsel tabanı olduğundan kaygı duyduğunu bildirdi.

Kapkaç, şunları kaydetti: “Düzenli egzersizler koruyucudur. Düzenli alkol alımı, toplum bazlı araştırmalarda sadece ve sadece düşük doz ve her akşam alınan alkolün meme kanserindeki etkisi üzerinde tek kanıt elde edilebilen bu konudur. Yağ tüketiminin alkolle bir ilişkisi yoktur. Kırmızı et ile ilgili çalışmalar yapılıyor. 5 öğünden fazla alanlarda normalden biraz daha fazla risk olduğu söylenebilir.

Ancak bu konuda da toplum bazlı çalışmalara gereksinim var. Güncel bir konuya değinecek olursak acaba kalsiyum, D vitaminleri meme kanserinden koruyucu mu sorusuna premenopozal dönemde (adetten kesilmeden önceki dönem) riski artırmış, fakat postmenopozal dönemde (adetten kesilme sonrası dönem) meme kanseri ile bir ilişkisi kurulmamış. Çay ve kahvenin meme kanseri ile bir ilgisi yoktur. Hormonal risk faktörleri konusunda kadın doğum uzmanlarına çok iş düşmektedir. Uzun süreli ve yüksek düzeyde hormonal tedavinin meme kanserinin gelişiminde rol oynadığı yönünde bilgiler var.

Erken yaşta, yani doğurganlık çağında doğum yapılmasını tavsiye ediyorum. Tabii sosyal yapı, kariyer buna ne kadar izin veriyorsa. Tamamlanmamış gebelikler meme kanseri riskini artırır. Kadın ne kadar çok emzirir ise meme kanseri olma riski o kadar çok azalır.” Prof. Kapkaç, ilk doğumun erken yapılmasını önererek şöyle devam etti: “Hastalarıma en az 6 ay emzirmelerini öneriyorum. Postmenepozal dönemde kilo almamaya özen gösteriniz. Ne yerseniz yiyin, ama kilo almayın, alkol alımını azaltın, düzenli egzersizler yapın ve düzenli mamografik taramalara girin. Yine de şunu akıldan çıkartmamak lazım; mamografinin meme kanserine bağlı ölümleri azalttığı tartışılamaz bir bilgidir. Mamografi ile tespit edilen meme kanserlerinde ölümler yüzde 24-40 arasında daha azdır.”
Kaynak:BUGÜNSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top