Anasayfa / Sağlık / Böbrek yetmezliğini ortadan kaldıracak buluş

Böbrek yetmezliğini ortadan kaldıracak buluş


Böbrek yetmezliği hastalığına çare bulmak isteyen bilim insanları, giyilebilir böbrek geliştirdi. Giyilebilir böbrek, test aşamasını geçerse 2 milyon hastaya umut olacak.

haber detay h1466418287

Böbrek yetmezliği günümüzde 2 milyon insan tarafından yaşanan ciddi bir sağlık sorunu. Hayatının belirli bir kısmını diyaliz makinesine bağlı olarak geçirmek zorunda olan bu hastalar için giyilebilir böbrek geliştirildi.

WASHİNGTON ÜNİVERSİTESİ GELİŞTİRDİ
Washington Üniversitesi tarafından geliştirilen ve devlet tarafından kullanılabilir onayı alan giyilebilir yapay böbrek diyaliz hastalarını büyük bir dertten kurtarabilir.

HENÜZ TEST AŞAMASINDA
Yedi hasta üzerinde denenen makine, hastalar tarafından tam not aldı. Fakat WAK ismi verilen bu alet henüz test aşamasından çıkabilmiş değil.
habe rdetay h9786436513bob
Yedi hastada da alınan olumlu sonuçların ardından cihazda teknik aksaklıklar meydana geldi.

PROBLEMLERİ ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞILIYOR
Problemlerin diyaliz devresinde aşırı derecede karbondioksit baloncukları oluşması, kan uyuşmazlığı ve diyalizat akımından kaynaklandığı belirtildi. Bilimciler bu problemleri çözmek için çalışıyor.
haber detay h96+74413
BÜTÜN BÖBREK HASTALARINA UMUT OLACAK
Eğer test süreci biterse ve piyasaya sürülürse ülkemizdeki böbrek hastaları başta olmak üzere tüm dünyadaki böbrek hastaları için oldukça umut verici bir gelişme olacak. kaynak turkiyegazetesi
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top