Anasayfa / Sağlık / Birbirinden İlginç Organ Nakilleri!

Birbirinden İlginç Organ Nakilleri!


Verilen böbreğin indirimsiz iadesinin yapılmasından; markette en sevdiği kasiyere böbreğini veren adama kadar ilginç organ nakilleri…

ilginc nakiller

1. Dünyanın ilk rahim nakli İsveç’te bir anneden kızına yapıldı. Sarah Ottoson nadir bulunan bir gen düzensizliğinden dolayı rahimsiz doğdu. Annesi Eva, gönüllü olarak rahmini kızına bağışladı. Operasyon gayet başarılı geçti, artık Sarah her sağlıklı kadın gibi hamile kalabilecek.

2. Ülkemizde bir kadına kocasının metresinden böbrek nakli yapıldı. Böbrek yetmezliği bulunan kadın, hastanede bunun için tedavi görürken kocasının başka bir kadınla ilişki yaşadığını öğrendi. Adam ilk başlarda metresini bebek bakıcısı olarak yutturmaya çalışsa da, yemedi. Kadının ise tek şartı metresinin böbreğine karşılık hepsinin birlikte mutlu bir hayat sürme vaadiydi…

3. Bir adam sürekli gittiği süpermarkette en sevdiği kasiyere böbreğini bağışladı Dürüst bir çalışan olmanın iş etiği dışında da faydaları var. Bir kasiyer, sürekli müşterisine diyalizde olduğunu ve böbrek nakline ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu olayın mutluluk verici tarafı ise müşterinin kasiyerin durumunu ciddiye alarak böbreğini ona bağışlaması oldu.

4. Çin’de bir kızın eli ayağına tutturularak kurtarıldı Çinli cerrahlar genç bir kızın elini ayağına naklederek kurtardı. Genç kız elini traktöre kaptırmıştı ve elin acilen alınması gerekiyordu. Doktorlar eli kızın bileğine dikemediler zira bileği de feci yaralı vaziyetteydi. 3 ay geçtikten ve bolca operasyon yapıldıktan sonra kızın eli ait olduğu yere, bileğine başarıyla nakledildi.

5. Debbie Ward isimli kadının vücudunda tam 3 adet nakil kalp var. Debbie Ward, kalbinde triküspit kapağı olmadan doğdu. Triküspit kalpte kanın doğru yönde akmasını sağlayan bir kapak. Bu bozukluğu düzeltmek adına ilk kalp naklini 15 aylıkken oldu. 10 yıl sonra nakil kalbinin çalışmaması üzerine ikinci bir nakil oldu. Debbie, kalbinin ve başına gelenlerin onun bir hemşire olmasında en büyük etken olduğunu söylüyor.

6. Karısı beğenmediği için nakil penisini yenisiyle değiştirmek zorunda olan bir nakil hastası var. 2006’da dünyanın ilk penis nakline sahip olan adam, 2 hafta sonra organın geri alınması için hastaneye başvurdu. Her ne kadar operasyon oldukça başarılı geçmiş olsa da, adam organın alınmasında ısrarcıydı zira karısı onun bu yeni halini hiç beğenmemişti.

7. Genç bir kızın kan grubu organ naklinden sonra değişti 15 yaşındaki karaciğer nakil hastası organı bağışlayan kişinin bağışıklık sistemini ve kan grubunu alan ilk kişi. Bu onun vücudunun organı reddetmesi ihtimalini solda sıfır bırakıyor.

8. Manchester United taraftarı bir adam kardeşine tuttuğu rakip takımı değiştirmesi şartıyla organ bağışı yapacağını söyledi. Üstüne bir de kontrat hazırladı ve kardeşine imzalattı.

9. Bir hastanın vücuduna dışkı nakli yapıldı Dr. Alexander Khoruts, gastroenterolog, bir hastayı çok değişik bir yöntemle ölümden döndürdü. Khoruts, hastanın kalın bağırsağına kocasından aldığı bir miktar dışkıyı nakletti. Bunu hastayı ölümcül seviyede bir ishalden kurtarmak için yapan doktorun operasyonu şaşırtıcı bir biçimde gayet başarılı geçti.

10. Long Island’da yaşayan bir doktor onu aldatan karısından bağışladığı böbreğini geri istedi.

Richard Batista, onu aldatan karısının açtığı boşanma davasını bir bardak soğuk su içer gibi içtikten sonra, yeterince çektiğini varsaymış olacak ki karısına 8 yıl önce verdiği hediyeyi -yani böbreği- geri almak için dava açtı. Kazandı da.Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top