Anasayfa / Sağlık / Beynim doymuyor

Beynim doymuyor


Cuma Özalbayrak gibi dünyada bilinen sadece bir kişi daha var.

haber detay 53438

O açlık-tokluk hissini kontrol eden hormondaki bozukluktan dolayı hiç doymuyor. Kiloları nedeniyle yaşamı zorlaşan genç Antalya’da ameliyat oldu.

CUMA Özalbayrak (28), 15 yaşından itibaren sürekli yiyerek 229 kiloya ulaştı. Sağlık durumunun bozulması üzerine götürüldüğü Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Özalbayrak’ın tokluk hissetmediği tespit edildi. Daha sonra DÜ ile Cambrid-ge Üniversitesi işbirliğiyle İngiltere’de, Özalbayrak’ın DNA’sı incelendi.

4 AYDA 46 KİLO

Araştırmada günlük ritim düzenlemesini ve açlık- tokluk hissini kontrol eden hormonda bozukluk tespit edildi. Kilosu nedeniyle nefes alamadığı için kritik durumda olan Özalbayrak, yoğun tedavi ve özel diyet sonucu 4 ayda 46 kilo vererek 183 kiloya indi. Sonrasında DÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alparslan Tuzcu, Akdeniz Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Mesci ile hastanın ameliyat edilmesi için bağlantı kurdu. Özalbayrak’a, Antalya’da Doç. Dr. Ayhan Mesci ve ekibi tarafından onikiparmak bağırsağını devre dışı bırakma ve tüp mide ameliyatı gerçekleştirildi.

Literatüre geçti

Cuma Özalbayrak’ın, bu tanıyla ameliyatı yapılan dünyadaki ilk hasta olarak literatüre geçtiğini belirten Doç. Dr. Ayhan Mesci şöyle konuştu: “Hastaya, Türkiye’de öne çıkmaya başlayan tüp mide ve onikiparmak bağırsağın baypass edildiği operasyonu uyguladık. Bu operasyonun amacı, hastanın bir öğünde almış olduğu gıda miktarını azaltıp, aldığı gıdalardan da asgari faydalanmasını sağlamak.” kaynak hurriyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top