Anasayfa / Ekonomi / Batman’da “15 metre petrol fışkırdı!”

Batman’da “15 metre petrol fışkırdı!”


Batman’da petrol arama çalışmalarını Garzan Çayı Havzası’na kaydıran TPAO, ‘Kozluk-Arıkaya-1’ kuyusunda 2 bin 900 metrede artezyen halinde petrole rastladı.

haber detay 524542

TPAO, Kozluk İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıktaki Garzan Çayı bölgesinde 3.5 ay önce Çay Kenarı Mezrası’nda açtığı Arıkaya-1 kuyusunda 2 bin 900 metre derinliğinde petrol tabakasına rastladı.

Artezyen halindeki petrol gravitesinin Raman petrolü ayarında olduğunu belirten TPAO Bölge Müdürü Gökhan Akın, “20 gravitedeki petrol üretiminin kapasitesini tespit etmek için sondaj ekiplerimiz gece-gündüz çalışıyor. 1 hafta içinde Arıkaya-1’deki üretim netlik kazanacak. Şu anda üretimle ilgili konuşmak erken ama petrol bulduğumuz için de sevinçliyiz” dedi.

PETROL 15 METRE HAVAYA FIŞKIRDI

Kozluk İlçesi’ne bağlı 5 haneli Çay Kenarı Mezrası’nda oturan Aydın ve İdris Işık, bekçi olarak çalıştıkları Arıkaya-1 kuyusunda petrolün çıkarıldığı ilk anda 15 metre havaya yükseldiğini gördüklerini anlattı. Aydın Işık, şöyle dedi: “Geçen hafta sabah saatleriydi. Kuyuda hareketli anlar oldu.

Petrol bir anda sondaj kuyusunun 15 metre yüksekliğine çıktı. Mezra sakinleri olarak adeta bayram yaptık. Petrol kuyusu köyümüzde açılınca biz de iş imkanı bulduk. Kalabalık aileleriz. Burada petrol kuyu sayısı artarsa iş imkanına da kavuşmuş oluruz. Mezramızın dibinde petrol bulunmasına çok sevindik. Gece-gündüz gözümüz petrol kuyusunda. Bulunan petrolün artezyen halinde olduğunu öğrenince sevincimiz ikiye katlandı.” kaynak aksam
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top