Anasayfa / Sağlık / Baş dönmesinin sebebi vertigo olabilir

Baş dönmesinin sebebi vertigo olabilir


Dengenin sağlanmasının müşterek tomar aşkın sistemin gösteriş oynadığı müşterek gidiş bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Yavuz Sütbeyaz, “İç kulak, gözler ve iskelet-kas sistemi bu sistemin birer elemanlarıdırlar. Bu organlardan mevrut bilgiler bellek ve beyinciğe iletilir. İç kulakta 3 parça gayrisıhhi kat kanalı ve dü parça kesecik mevcuttur.

haber detay h1448897764

Bu kanallarda cereyan fail hazır para yardımıyla 3 boyutlu düzlemde uzaydaki konumumuz beyine iletilmektedir. Bu 3 sistemi (kulak, göz, kas-iskelet) etkileyen müşterek dert durumunda, kafa dönmesiile beraberce o organa ilişik gayrı belirtilerin ortaya çıkmasına münasebet olabilir. Kulak rahatsızlıklarına ilişkin kafa dönmelerinde çınlama, sema azlığı, kulakta tazyik ve hacim hissi, kulak akıntısı saptanabilinir. Ancak nice hastada elden kafa dönmesi mevcuttur” sanarak konuştu.

Prof. Dr. Sütbeyaz, vertigo sebepleri ve vertigo sebeplerini ise şu şekilde anlattı;

Periferik vertigo: Vertigonun sebebi dolambaç kaynaklıdır; Benign Paroxismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) ahali ortada dolambaç kanallarında billur kayması namına bilinir. Vertigonun (başdönmesi) en yoğun tanıdık sebebidir. Her insanoğlunun hayatı süresince minimum müşterek seferde olsa BPPV ihtimali yüzdelik 10’dur. Başın yahut bünyenin müşterek hareketi ile (perde asarken, otomobilde art tatbikat yaparken, müşterek tarafa yatarken vb) ortaya çıkan başdönmesi ataklarıdır.

Vertigo bulunmadığı dönemde, volta esnasında geniş istikrarsızlık olabilir. İç kulaktaki yarımdaire kanalları içine balans organı üstünde mevcut billur taneciklerinin düşüp kafa hareketleri ile kanallarda dolaşıp ansız uyarılara yolaçması kararında husule mevrut başdönmesidir. Videonistagmograf (VNG) testi ile billur taneciklerinin noktayı saptanıp, hesabına mucibince ayrı ayrı tatbikat tedavisi ile düzeltilir.

Vestibüler norinit: Çoğunlukla ÜSYE (üst teneffüs yolu enfeksiyonu) larını izlem fail günlerde ortaya çıkan başdönmesi, bulantı-kusma krizidir. Bazen günlerce sürebilir. Kendiliğinden adım adım düzelir (gribal emraz gibi). Bulantı-kusma önleyic (antiemetik) ilaçlarla dayanak noktası olunabilir. Özellikle evvel günlerde döşek istirahati şarttır.
Meniere Hastalığı: İşitme kaybı, kulakta tınlama ve hacim hissi, 24 saate derece sürebilen kafa dönmesi ataklarının haremlik etmiş bulunduğu iç kulaktaki sıvıların basıncının faziletkâr olması durumudur. Stres ve sodyum klorür tüketimi suçlanmaktadır. Sigara nikotininine dirlik müşterek birlik tomar bünyesel reaksiyonun etken bulunduğu iddiası da müşterek tomar güçlüdür. Kronik mutedil kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit) kararında meydana mevrut vertigo,
Migrenöz vertigo (vestibüler migren): Migren toplumda başağrısının müşterek şekli namına bilinir. Çok müşterek tomar adsız sansız bölümü ise gayrisıhhi amir ağrısı başağrısının vasküler (damarsal) sıkıntı olduğudur. Kafatasındaki ensesi kalın alışkanlık ağının ansız namına genişleyip veye daralmasıyla tetiklenen ağrıdır migren. Vestibüler gayrisıhhi amir ağrısı ise iç kulaktaki balans sisteminin ve/veya ikazları beyne götürücü vestibüler sinirin (denge siniri), beslendiği damarlardaki ansız kasılmalara ilişkin çağ dolaşımının bozulmasıyla meydana mevrut kafa dönmesidir. Tedavisi gayrisıhhi amir ağrısı etdavisine benzer.

İç kulakta yahut dolambaç sinirindeki tümöral emraz Santral vertigo: Beyinde mevcut balans merkezlerini etkileyen nörolojik durumularda oluşan vertigodur. Baş dönmesine zihin kaybı, koşa görme, musahabe bozuklukları ve selamünkavlen kabilinden semptomlar haremlik edebilir. Ayrıca sorumluluk problemleri ve sistemik hastalıklarda da vertigo görülebilir.”

VERTİGODA TANI NASIL KONULUR?

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Profesör Doktor Mehmet Yavuz Sütbeyaz, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Öncelikle KBB hekimi çeşidinden hikmet sağlık muayenesi ile gelişigüzel dü dışkulak yolu,kulak zarı ve mutedil kulak değerlendirilir. Daha sonradan birtakım testlerin yapılması gerekmektedir. İşitme sorunu var ise odyometri (işitme testi) ve stapes tepke testi, hacim hissi var ise timpanometri (orta kulak tazyik testi) yapılabilir. İç kulaktaki patolojileri saptama etmek düşüncesince ilkin vertigonun en yoğun sebebi bulunan BPPV (kristal kayması) tespiti ve tedavisinin yönlendirilmesi düşüncesince behemehâl VNG (videonistagmografi) yapılmalıdır.
Videonistgmografi (VNG) Hastaya kamerası bulunan hususi müşterek gözene takıldıktan sonradan sedyede kafa ve gövdeye pozisyonlar verilerek delik hareketleri incelenir ve kaydedilir. Gözlerdeki kaymalar (nistagmus) incelenerek dolambaç kanallarındaki kristalciklerde kayma var mı (BPPV) var ise ne kanalda bulunduğu belirleme edilir.

VERTİGODA TEDAVİ

Vertigo elden müşterek belirgi bulunduğu için en önce alttaki yatan dert otama edilmelidir. Videonistagmografi testi ile şayet iç kulaktaki kristallerle alakadar sıkıntı saptanırsa (BPPV), hususi manevralar (Epley, Semont, Barbeque, Gufoni ) yahut hususi egzersizler (Brandt-Daroff) yaptırılarak kanallarda kristallerin stabilizasyonu sağlanır. Tecrübeli ellerde meydana getirilen imtihan ve manevralarla hastalar müşterek seansta caba senelerden buyana çekmiş bulunduğu vertigo şikayetinden kurtulabilmektedirler. Eğer kafa dönmesi Meniere problemine ilişkin ise, sodyum klorür kısıtlaması, sigara yasağı, stresten ırak eğleşme ve icabında ruh bilimsel tedavi, allerjen besinlerden ırak eğleşme ve birtakım ilaçlar ile kafa dönmesi ataklarının sıklığı ve atakların süresi azaltılmaya çalışılır.

Kriz dönemlerinde icabında marazlı yatırılarak otama edilir. Migrenöz vertigolarda otama gayrisıhhi amir ağrısı başağrılarında bulunduğu gibidir. Vestibüler nörinit kafa zamanında döşek istirahati önerdiğimiz, gelişigüzel güneş şikayetleri az buçuk hâlâ azalarak 15-30 güneş içinde kendinden düzelen, balans organının müşterek çeşit nezlesidir.” kaynak haber8
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top