Anasayfa / Sağlık / Bakımlı dişler ruhsal hayatı olumlu etkiliyor

Bakımlı dişler ruhsal hayatı olumlu etkiliyor


Beden sağlığı durumundan yadsınamaz bir yeri olan diş temizliği ve bakımı, ruhi açıdan da mühim . Yalnızca beslenme kaynaklı değil, toplumsal ilişkiler üstünde de diş sıhhatinin ehemmiyetine dair uzman olanlar , dişlerin hem konuşmayı desteklediği aynı zamanda toplumsal ruhsal konularda iletişimi sağladığını anlam etti .

haber detay h6565231225

16-22 Kasım tarihleri aralarında diş hekimliği bugünü olarak kutlanan hafta sebebiyle konuya değinen Üsküdar Üniversitesi Ananesel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları ve Araştırmaları Merkezi Müdürü Diş Hekimi Ali Eşref Müezzinoğlu, dişlerin birey için bununla birlikte toplumsal hayatının bir parçası olarak düşünülmesi gerektiğini anlam etti .

‘ESTETİĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRİYOR’

Gereksiz kilolara neden olduğu civarı bireyin estetik hali ve konuşmasını da etkileyen dişlerin ihmale gelmez bir konu olduğunun vurgusunu yapan Müezzinoğlu şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Dişlerimiz yaşantımızı etkileyen, beslenmemizi imkanı sunan , estetiğimizi tertip eden , konuşmamızı savunan , toplumsal ve ruhsal konularda da iletişimimizi imkanı sunan organlarımızdır. Dişler yalnızca beslenmede değil, görüntü bağlamda da estetiğimizi şekillendiren, konuşurken kelimelere anlam katan, kişiyi maneviyat ve özgüven dair da savunan bir yapıdır. Diş bakımında ihmal ya da eksiklik ağız kokularına neden olurken, çabuk ve seri yiyenlerde de lüzumsuz kilolara neden olur. Bu açıdan değerlendirildiğinde dişlerimiz yalnızca lokmaları bölme, koparma ve öğütmede değil, toplumsal meydanda birey ilişkilerinde konuşma ve özgüven bakımından da mühim bir işleve sahiptir.”

Sağlıksız beslenme ya da yabancı faktörlere ilişkili olarak diş kayıplarının yaşandığını fakat bu vaziyetin ihmal edilmemesi gerektiğini de anlam eden Müezzinoğlu, “Ağızdaki eksik sayı ve yerlerine göre başka protezler aracılığı ile restorasyon gereklidir. Ek Olarak ileri ki yaşlarda dişlerin tümünün kaybı ile protezler ve tam protezler kullanılabilir.İyi bir protez kullanıcı bakımından ağız bütünlüğünü imkanı sunan , görüntü ve çiğneme bakımından yeteri kadar olmalıdır. Uygun olmayan protezler ileride telafisi olanaklı olmayan sonuçlara neden olurlar. Bu sebeple yapılacak protez türüne göre başka yapım teknikleri vardır. Protezler hijyen kurallarına uygun, çeneler aralarında kapanışı bozmayan, estetik açıdan birbirini tamamlayan, konuşmaya mani olmayan bir şekilde yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı. kaynak haberportSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top