Anasayfa / Magazin / Aslı Baş davasında son gelişme

Aslı Baş davasında son gelişme


Aslı Baş davasında ‘reddi hakim’ talebi

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesi’nde, 3.5 yıl önce turizmci Ahmet Bayer’in villasının terasından düşüp ölen manken 32 yaşındaki Aslı Baş’ın ölümü ile ilgili bugün yapılan 9 duruşma Baş Ailesi’nin avukatı Fahri Safa Küpçü’nün, hakimlerin tarafsızlıklarını yitirdiklerini öne sürüp, ‘reddi hakim’ talebinde bulundu. Talebi değerlendirmek üzere duruşma ertelendi.

Manken Aslı Baş, 21 Temmuz 2010 tarihinde, vurgun yediği için tekerlekli sandalyeye mahkum turizmci Ahmet Bayer’in Yalıkavak Beldesi’ndeki Clup Flipper Tatil Köyü içindeki villasının 6.5 metre yüksekliğindeki terasından düşerek yaşamını yitirdi. Genç mankeninin ölümüyle ilgili olarak TCK’nın 82/1. maddesini içeren ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle tutuksuz yargılanan 56 yaşındaki Ahmet Bayer, oğlu 24 yaşındaki Volkan Bayer ve 18 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan oğlu 26 yaşındaki Hakan Bayer ve TCK’nın 281. maddesini içeren ‘delilleri karartmak ve ortadan kaldırmak’ suçundan 7.5 yıl hapsi istenen yardımcıları 35 yaşındaki M.U.’nun yargılanmalarına bugün Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Dokuzuncusu yapılan duruşmada sanıkların yanı sıra, Aslı Baş’ın babası Mehmet Yavuz Baş ile avukatları da hazır bulundu. Duruşmada, Baş Ailesi’nin avukatı Fahri Safa Küpçü, hakimlerin tarafsızlıklarını kaybettiklerini iddia ederek mahkemeye ‘reddi hakim’ talebinde bulundu. Avukat Küpçü, aksi halde dosyanın yargılama durdurularak, ilgili mercilere gönderilmesini istedi.

Küpçü, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Maktül Aslı Baş’ı öldürmekten yargılanan sanıklardan tutuklu sanık Hakan Sadi Bayer, 16 Ocak 2014 tarihinde beklenmedik bir kararla tahliye edildi. Sanık Ahmet Bayer, tahliyeden sonra mahkeme sürecinde mahkeme tarafından atanan bilirkişiler sebebi ile tam bir bilirkişi terörü yaşadıklarını söyleme cüretini bulabilmiştir. Yani balığı yakalayamıyorsan denizi kurut. Adalet, yüce bir değer, adillik de, neredeyse kutsal bir haslettir. Türkiye’de hakimleri peygamber postunda oturan insan olarak niteleyen özdeyiş, bunun apaçık göstergesidir. Yargının bu mertebeye layık görülmesi, tarafsızlığına duyulan inanca dayanır. Bu nedenle, tarafsızlık, yargının bir özelliği değil, adeta özüdür. Tarafsızlığını kaybetmiş bir makam, yargı olarak nitelenemez. 12 Ocak 2012 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 30 Ocak 2014 tarihli ve 2014/90 Değişik İş Sayılı karar üzerine Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Halime Aydın Boyraz’ı, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Mahmut Ege’yi tarafsızlıklarını yitirmelerinden dolayı ret ediyoruz. Bu nedenle sayın mahkemenin teşekkül etmesi halinde ret talebimizin kabulüne, aksi halde dosyanın yargılama durdurularak merciine gönderilmesini talep ederiz.”

Mahkeme hakimi, avukat Küpçü’nün dilekçesini kabul edip, talebin görüşülmesi için duruşmayı bitirdi. Yeni duruşma tarihinin talebin görüşülmesinin ardından açıklanacağı taraflara bildirildi. kaynak haberturk
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top