Anasayfa / Gündem / ASIRLIK KADININ FECİ SONU

ASIRLIK KADININ FECİ SONU


Amasya’nın en yaşlı kadını hayatını kaybetti. AMASYA’nın Taşova İlçesi’nde sobada ısınmak isterken üzerinde bulunan elbisesi tutuşan 103 yaşındaki Fatma İçel, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

haber detay h878746468654

Amasya’nın Taşova İlçesi’nde yaşayan 6 çocuk annesi Fatma İçel, iki gün önce sobada ısınmak isterken sıçrayan kıvılcımlar elbisesinin tutuşmasına neden oldu. Bir anda alevler bütün vücudunu sardı. Yakınları tarafından üzerindeki elbiseler çıkarılarak söndürülen yaşlı kadın, Tokat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalenin ardından Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Servisi’ne sevk edilen Fatma İçel, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nde Amasya ilinin merkezi olan kenttir. 2014 yılı itibariyle toplam 321.913 nüfusa sahiptir. Merkez ilçe ise 135.950 nüfusa sahiptir.

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Anadolu’nun eski yerleşim alanlarından biridir. Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Kentin bilinen en eski adı, söylendiği biçimi ile günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramadan gelen Amasya’dır. Eski kayıtlarda ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia ismi okunmaktadır. Amasya isminin açık bir şekilde okunduğu, Pers,Pontos ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde ticarette kullanılan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üzerinde görmek mümkündür.

Bazı sikkeler üzerinde Amaccia veya Amacia isimlerine rastlanılmaktadır. Amasya’nın fethinden önce ve sonrasında da Türkler, Amasseia’yı veya Amaccia, Amacia Türkçede söylendiği gibi Amasya yapmışlardır.ya’da doğduğu bilinen ve Coğrafya ilminin mucidi olarak tanınan Strabon, yazdığı ünlü coğrafya kitabında Amasya’dan Amasseia olarak söz etmektedir.Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top