Anasayfa / Sağlık / Artık kadınların saçları daha çok dökülüyor çünkü….

Artık kadınların saçları daha çok dökülüyor çünkü….


Kent yaşamı, stres ve hava kirliliği kadınların saç dökülmesini hızlandırdı. Harvardlı saç uzmanı Teo Kim Teik, hava kirliliğine karşı kadınların saçlarını her gün yıkamasını önerdi. İşte sağlıklı ve gür saçlara kavuşmanın yolları…

haber resim 2440584

Nişantaşı Akademi Saç Terapi’nin davetlisi olarak 24-28 Eylül tarihleri arasında İstanbul ’a gelecek olan Harvardlı saç uzmanı Teo Kim Teik, her gün yıkamanın saçları yıprattığı yolundaki inanışın yanlış olduğunu belirtti; hava kirliliği olan şehirlerde yaşayanların her gün saçlarını yıkaması gerektiğini söyledi. Saç bakımında doğruları ve sık yapılan yanlışları anlatan ünlü uzmana göre güzel saçların formülü, güneş, masaj ve tahta tarak.

Akşam Gazetesi’nden Mezin Dedeyi’nin haberine göre dünyanın en sağlıklı saçlarına sahip kadınları Hindistan’da. Türkiye ’de saç sağlığı ise orta. İşte saçla ilgili doğru sandığımız yanlışlar ve bakım önerileri:

HAVA KİRLİLİĞİ GÖZENEKLERİ TIKAR

– Saçınızı her gün yıkamanızın hiçbir zararı yok. Hatta eğer hava kirliliğinin yoğun olduğu bir şehirde saçlarınızı her gün yıkayabilirsiniz. Çünkü hava kirliliği saç gözeneklerinin tıkanmasına neden olur. Nefes alamayan gözenekler; saç dökülmesi, kaşıntı, kızarıklık, kepek gibi saç sorunlarına zemin hazırlar.

– 2014’ün süper kadınları birçok işi aynı anda yapmak zorunda. En iyi anne, en iyi eş, en iyi iş kadını… İşte tüm bu koşuşturma ve stres, geçmiş yıllara oranla kadınlarda görülen saç dökülmesinin artmasına yol açtı. Stresin tetiklediği saç dökülmesini kontrol altına almak çok daha zor ve çoğu zaman da tıbbi müdahale gerektiriyor.

YANLIŞLAR, DOĞRULAR…
Sık şampuan saç döker
YANLIŞ : Saçları yıkamada döken sebep; şampuan veya saç kremi değildir. Çünkü şampuanın bileşenleri deri altına inemez. Bu anlamda şampuan ciltte sadece temizleyici etkiye sahiptir. Yıkama ve taramada elimize gelen saçlar en az 3 ay önce büyümesi durmuş ve besin kaynağından ayrılmış olan saçlardır.

Sıfıra vurdurmak saçları çoğaltır
YANLIŞ Saçla ilgili en yanlış inanışlardan biri de sıfıra vurdurmanın saçları çoğalttığı ve güçlendirdiğidir. Bu tamamen yanlıştır. Saçları sıfıra vurdurmanın herhangi bir yararı yoktur.

Boya, jöle, şampuan, saç kremi saç dökülmesi yapabilir:
YANLIŞ Saçın dış kısmı ölüdür. Saç dış kısmına yapılan tüm işler adı üstünde saçın dışındadır. Boya gibi işlemler saçın yıpranmasına, sık tekrarlanırsa kırılmasına sebep olabilir ancak dökülmesine etkisi yoktur. Jöle kullanan kişilerin tercihen gün sonunda saçlarını durulaması istenir. Ancak jöle, köpük, wax gibi şekillendirici hiçbir ürün saç derisi altına geçemedikleri için saç kaybı yaratmaz.

SAĞLIKLI SAÇ İÇİN BOL GÜNEŞ VE TAHTA TARAK

– İyi ve dengeli beslenin.
– Proteinden zengin besinler; kırmızı et, balık, yumurta, peynir, yoğurt yiyin.
– Saç derinizi temiz tutun.
– Saç derinizde kepek, kaşıntı varsa daha profesyonel şampuanlar kullanın.
– Saç gelişimini hızlandırmak için saç derisine sürülen bakım losyonlarından destek alın.
– Stres arındırıcı aktivitelere katılın. Yoga, eksersiz, açık havada yürüyüş yapın.
– D vitaminin saç ve saç derisi sağlığında çok önemli güneşli güzel günlerde evde kalmayın.
– Her yıkama sonrası nemi hapsetmesi, daha kolay
taranması ve yıpranmayı azaltması için mutlaka saç kremi kullanın.
– Haftada 1-2 kez yoğun saç bakım maskesi yapın.
– Yıkama sonrası durulanmayan kremleri tercih edin.
– Plastik yerine tahta tarak kullanmaya özen gösterin.

EN SAĞLIKLI SAÇLAR HİNDİSTAN’DA
Dünyanın en sağlıklı saça sahip kadınları Hintliler. Çünkü gür ve koyu saçların kadınlığın tacı olduğuna inanan Hint kadınları, düzenli olarak yağ masajları ve doğal şampuanlar kullanıyor. Hintli kadınlar saçlarını yıkadıktan sonra mutlaka masaj yapıyor. Masajın 2 önemli işlevi var: Hücre ve dokunun beslenmesini sağlamak, bedeni toksinlerden arındırmak. Baş bölgesine yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırıyor ve bu sayede besleyici maddeler saç köklerine daha iyi nüfuz ediyor. Türklerin saç sağlığı ise ‘orta’. kaynak radikalSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top