Anasayfa / Teknoloji / Apple TV İzmit’te satışta

Apple TV İzmit’te satışta


Yeni nesil Apple TV sonunda Türkiye’de ve Kocaeli Apple Yetkili Satıcısı Misbah Mağazası’nda satışa sunuldu.

haber detay 43593

Öncelikle belirtmeliyiz ki Apple TV bir televizyon değil, tam tersine ufacık, avucumuza sığan bir cihaz. Televizyona bağlanan ve Apple cihazlarındaki (iPhone, iPad, Apple Bilgisayar) görüntüleri 1080p çözünürlükte Full HD olarak televizyona aktarabilen bu cihazın fiyatı 150 dolar + KDV.

Apple TV nedir?

Bu mucizevi minik kutunun amacı, aynı kablosuz ağa bağlı Apple cihazlarındaki görüntüyü ve sesi televizyonunuza aktarmak. Ancak, teknik olarak basit bir kablonun da yapabileceği işi yapan Apple TV’nin yapabildikleri “görüntü aktarma”nın çok ötesinde.

apple TV türkiye'de

Aslına bakarsanız, görüntü aktarma özelliğinin teknik adı: AirPlay. AirPlay’i, Apple cihazlarındaki görüntüyü ve sesi televizyon ekranına aktarma teknolojisi olarak tanımlayabiliriz. AirPlay, iPad 2 ve yeni iPad ve iPhone 4/4S ve iPhone 5 üzerindeki video, müzik, oyun vb. içeriği televizyon ekranına aktarıyor. AirPlay sayesinde oyunları televizyonunuzun geniş ekranından oynayabilir, filmlerinizi televizyonunuzdan izleyebilirsiniz. Üstelik televizyonunuzun ses sistemi varsa, AirPlay Dolby Digital 5.1 ses çıkışı da verebiliyor.

Apple TV’de neler var?

Apple TV ile yapabileceğiniz en keyifli şeylerden biri iTunes kütüphanenizdeki filmleri televizyonunuzdan izlemek…

iTunes Film Mağazası’nın Türkiye’de faaliyete geçmesiyle Apple TV çok önemli işlevlere kavuştu. Mesela iTunes Store’dan Full HD film kiralayabiliyor ya da satın alabiliyorsunuz. Bu filmleri de büyük ekranlı televizyonunuzdan doya doya izleyebilirsiniz…

apple tv ve iphone uygulamasi

iTunes Match sayesinde müziklerinizi doğrudan iCloud üzerinden dinleyebiliyorsunuz.

Apple TV cihazını televizyonumuza bir HDMI kablo ile bağlıyoruz ve bu sayede içerikleri Full HD çözünürlükte izleyebiliyoruz. Youtube ve Vimeo videolarını da izleyebiliyoruz. Flickr kullanıcılarının fotoğraflarına gözatabiliyoruz. Ayrıca, iOS 6 ile Apple cihazlarında kullanıma açılan ve fotoğraflarımıza tüm Apple cihazlarımızdan ulaşabilmemize imkan veren PhotoStream (Fotoğraf yayını) ile iCloud üzerindeki fotoğraflarımıza göz atabiliyoruz.

Apple TV’yi kumanda etmek de oldukça basit. Kumandanın üzerinde sadece iki düğme (menü ve oynat/durdur) ve dört yöne hareket imkanı sağlayan kontrol tekerleği yer alıyor. Tekerleğin ortasında ise onaylama tuşu yer alıyor. Menü tuşu ile menüye ulaşabiliyoruz ve menü içinde bir önceki sayfaya geri dönmemizi sağlıyor. Filmlerimizin içinde altyazı varsa, ortadaki onay butonuna basılı tutarak altyazıyı seçebiliyoruz.

apple tv

Apple TV’yi yönetmek Apple TV’ye sahip olmaktan daha basit. Apple Store’dan Remote uygulamasını indirerek, Apple TV’mizi iPhone ve iPad üzerinden de kontrol edebiliyoruz.

Bu AirPlay denen şey tam olarak nedir?

AirPlay kabaca, iOS 4.3 versiyonundan itibaren iOS tabanlı cihazların (iPhone, iPad ve iPod Touch) kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden Apple TV‘ye ya da AirPlay özelliği olan cihazlara ses ve görüntü aktarabilme özelliğidir. Bu sayede cihazımızdaki resim, video ve müzikleri, kablosuzu olarak televizyonumuzda izleyebiliyor veya dinleyebiliyoruz.

apple appletv12 airplay games

Cihazımız AirPlay desteği olan Apple TV’ye kablosuz olarak bağlanırken, Apple TV’miz de televizyonumuza HDMI bağlantısı üzerinden bağlanıyor. Yani televizyona bağlı olan aslında Apple TV. Biz bağlantıyı Apple TV üzerinden televizyona aktarmış oluyoruz.

AirPlay özelliğini tüm iPhone veya iPad modelleri destekliyor mu?

Çok eski iPhone modellerine iOS 4.3 yüklenemediği için de (örneğin iPhone 3G), AirPlay’den faydalanamıyor. Dolayısıyla iPhone 3GS, iPhone 4/4S, iPhone 5, iPad, iPad 2 ve Yeni iPad’de AirPlay desteği bulunuyor.

Misbah Mağazası’ndan alabilirsiniz

Apple TV’yi İzmit Metropol İş Merkezi’nde (Eski Migros) bulunan ve 23 yıldır Apple ürünleri satış ve sevisini yapan Misbah Mağazası’ndan 150 dolar + KDV fiyatı ile satın alabilirsiniz. kaynak ozgurkocaeli
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top