Anasayfa / Ekonomi / Ankara Boğazı 3 yıl içinde geliyor

Ankara Boğazı 3 yıl içinde geliyor


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 3 yıl içinde Ankara’ya “Ankara Boğazı’nı kazandıracaklarını söyledi

haber detay h11745654131533
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 2016 yılı ve sonrası projeleri hakkında sunum yaptı.

ATO Congresium’da gerçekleşen sunumu, Başbakan Davutoğlu’nun yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanları, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, büyükelçiler, Başkan Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile yaklaşık 4 bin kişi izledi. Başkan Gökçek, 22 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı süresince Ankara’da yapılan çalışmaları kısaca anlatmasının ardından 2016 yılı ve sonrası projelerini sinevizyon görüntüleri eşliğinde izleyenlerle paylaştı. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yılı öncesi Ankara’nın havası kirli, yeşili olmayan, sosyal ve kültürel faaliyetlerden yoksun bir şehir olduğunu, ancak göreve başlamasıyla birlikte yaşanan büyük değişimle artık başkent Ankara’nın marka bir şehir olduğunu belirten Başkan Melih Gökçek, projelerini anlatmadan önce bugüne kadar yapılanlardan kısa bir özeti de izleyenlere aktardı. 22 yıldır Büyükşehir, 5 yıl Keçiören Belediye Başkanlığı olmak üzere toplam 27 yıldır belediye başkanlığı yaptığını anlatan Başkan Gökçek, bugüne kadar yapılanları eski ve yeni görüntüler eşliğinde kısa bilgilerle sunarak, şu başlıklarla sıraladı:

“50. Yıl Parkı, Altınpark, Dikmen Vadisi 1, 2, 3. etaplar, Göksu Parkı, Harikalar Diyarı, Mavi Göl, Mogan Park, Gençlik Parkı, Kuzey Ankara, Esertepe Rekreasyon Alanı, Hacı Bayram Camii ve çevresi, Ankara Kalesi, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, Demir Köprü yerine yapılan alt ve üst geçitler, Akköprü Meydanı, Türkeş Meydanı, Söğütözü Kavşağı, Doğukent Bulvarı, Konya Yolu Malazgirt Bulvarı Kavşağı, Eskişehir Yolu-Konya Yolu Kavşağı, İvedik Metro İstasyonu Kavşağı, Konya yolu artık yemyeşil, Protokol Yolu, Samsun Yolu, Sıhhiye “U” Dönüşü, Türkocağı Caddesi, Mamak Çöplüğü. Büyükşehir Belediye binası.”

Başkan Gökçek, Mamak Çöplüğü hakkında bilgi verirken, “İftiharla şunu da söyleyebilirim dünyada çöpün arıtılması ve tasnifine ücret vermeyen tek büyükşehir belediyesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir” değerlendirmesinde bulundu.
Ankara’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını 2 metrekareden 19,6 metrekareye çıkardıklarını ifade eden Başkan Gökçek, “Kısaca özetlemeye çalıştım, Ankara nereden nereye geldi” dedi.

Sunumunu hem genel hem de yerel seçimler öncesi verilen vaatleri hatırlatarak sürdüren Başkan Gökçek, salondan da büyük alkış alan ANKAPARK’tan kısaca söz ederek, “ANKAPARK, dünyanın en büyük temaparkı, Disneyland benzeri bir park. Tamamen Selçuklu eserlerinden oluşan bir giriş kapısı var. Ankara turizmi, ANKAPARK ile canlanacak” diye konuştu.
ANKAPARK’a ilişkin de kısa bilgi veren Başkan Gökçek, “2016 yılının sonbaharında Başbakanımızın da desteğiyle açmak istiyoruz. Biter bitmez ANKAPARK’a bitişik olan hayvanat bahçemizin inşaatına başlayacağız. 851 bin metrekarelik bu parkımızı da 2 yıl içerisinde açmak istiyoruz” dedi.

İnanç ve Tarih Müzesi’ne ilişkin de bilgiler veren Başkan Melih Gökçek, buraya “Kur’an Mucizeleri Müzesi” de denilebileceğini kaydederek, yapılacak bu müzede 20. asrın sonu ve 21. asrın başında ancak idrak edilebilen ayet-i kerimelerin üniversal stüdyolarda izletileceğini anlattı. Başkan Gökçek, “25 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruyoruz. İnanç turizmi açısından çok önemli” şeklinde konuştu. kaynak haberturkSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top