Anasayfa / Teknoloji / Android 5 Hangi telefonlarda olacak?

Android 5 Hangi telefonlarda olacak?


Google Android 5.0 işletim sistemini tanıtmasının ardından HTC, LG, Sony ve Samsung telefonlara ne zaman Android 5.0 gelecek merak ediliyor.

07693373 lollipop ormani
Android her sene olduğu gibi bu sene de büyük bir güncelleme aldı. Bu zamana kadar işletim sisteminin aldığı en büyük güncelleme olan 5.0 Lollipop, başta arayüzde ve çalışma prensibinde olmak üzere bir çok yeniliği beraberinde getiriyor.

İşin ilginç yanı ise daha önceki güncellemelerde kullanıcıları zor durumda bırakan, güncellemeyi çok yavaş yayınlayan üreticiler, bu sefer ellerinden geldiği kadar hızlı davranıyor. Android 4.4 Kitkat güncellemesini cihazlarına en geç veren üreticilerden olan LG, (bu konuda çok eleştiri almıştı) güncellemeyi bu hafta yayınlayacağını duyurdu.
android 5 lollipop
HTC, LG, Sony ve Samsung gibi firmalar da Android 5.0’ı telefonlarına ne zaman entegre edeceklerine dair bir takvim ortaya çıkardılar. İşte o takvime göre Android 5.0’ın akıllı telefonlara gelme zamanları;

Google

-Nexus 5 – Birkaç hafta içinde
-Nexus 4 – Birkaç hafta içinde
-Nexus 10 – Birkaç hafta içinde
-Nexus 7 – Birkaç hafta içinde

Motorola

Motorola’nın cihazları da Google’ın cihazları gibi güncellemeye en çabuk şekilde kavuşacak olan cihazlar arasında yer alacak. Moto X’ler, Moto G’ler ve Moto E gibi cihazlar yıl sonu olmadan güncellemeye kavuşacaklar.

HTC

-HTC One – 90 gün içinde
-HTC One M8 – 90 gün içinde
-HTC One mini/2 – Güncelleme sözü verildi, tarih belirsiz
-HTC One GPE – Birkaç hafta içinde
-HTC One M8 GPE – Birkaç hafta içinde

Samsung

-Galaxy S4 GPE – Birkaç hafta içinde
-Galaxy S5 – Belirsiz (Muhtemelen gelecek sene)
-Note 4 – Belirsiz (Muhtemelen gelecek sene)

LG

-LG G Pad 8.3 GPE – Birkaç hafta içinde
-LG G3 – Belirsiz (Muhtemelen gelecek sene)
-LG G2 – Belirsiz (Muhtemelen gelecek sene)

Sony

-Xperia Z Ultra GPE – Birkaç hafta içinde
-Xperia Z3 – Belirsiz (Muhtemelen gelecek sene)

Eğer Google Nexus ya da Play Edition cihazlarından birisine sahipseniz bu güncellemeyi almak için çok beklemeyeceksiniz. Bu cihazlara Android Lolipop çok kısa bir süre sonra gelecektir. Gelelim diğer üreticilerin popüler cihazlarına.

Bu konuda aslına bakarsanız bir belirsizlik mevcut. Yani en azından HTC’nin vermiş olduğu bir 90 gün sözü var. Eğer yeni nesil bir HTC telefona sahipseniz bu güncellemeye 3 ay içerisinde kavuşmuş olacaksınız.

Android 5.0 yüklü Sony Xperia Z3

Google’ın Android işletim sisteminin en yeni sürümünü tanıtmasının ardından teknoloji devleri Android 5.0 Lollipop güncellemesi için çalışmalara başladı. Japonya merkezli teknoloji devi Sony, mevcut akıllı telefonları için güncelleme hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Son olarak Sony, şu anda geliştirme aşamasında olan Android 5.0 güncellemesini gösteren bir video yayınladı.

HTC’ye Android 5.0 ne zaman gelecek?

Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz gibi Google, merakla beklenen en yeni Android sürümünü duyurmuştu. Bunun hemen ardından teknoloji devleri yeni mobil işletim sistemi Android 5.0 güncellemesi için çalışmalara başladı. Yeni gelen bilgiler, HTC’nin söz konusu güncellemeyi ne zaman yayınlayacağını ortaya çıkardı.

Aslında HTC, birkaç hafta önce bazı akıllı telefonları için 90 günlük sözünü açıklamıştı. Ancak kullanıcıların tam olarak ne zaman Android 5.0 güncellemesine kavuşacağı bilinmiyordu. Bugün gelen bilgiler ise detayları gözler önüne serdi. Elde edilen bilgilere güncellemenin dağıtımına bazı cihazlar için Kasım ayında bazı cihazlar içinse önümüzdeki sene başlayacağı belirtiliyor. Yeni bilgiler doğrultusunda;

HTC One (M8), HTC One (M7) – Kasım ya da Aralık

HTC One Mini 2, Desire 816 – Mart ya da Nisan

HTC One Max, HTC One Mini, HTC Butterfly S – Mart ya da Mayıs
kaynak avrupabulteniSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top