Anasayfa / Sağlık / Amerika yasakladı, başardı!

Amerika yasakladı, başardı!


ABD’de yapılan bir ankette son 10 yılda küçük çocuklardaki obezite oranında yüzde 43’e varan düşüş görüldüğü, gençler ve yetişkinler arasında ise aynı kaldığı ortaya çıktı.

Amerikan Tıp Birliği’nin yayın organı ‘Journal of American Medical Assosiation’da (JAMA), yayınlanan rapora göre son 10 yıllık dönemde 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda şişmanlık oranı yüzde 43 düştü. Aşırı kilonun risk oluşturduğu kanser, kalp hastalığı ve inme konusunda da gerileme yaşandı. Raporda 2003-2012 yılları arasındaki çocukluk dönemiyle yetişkin yaşta ulusal obezite trendlerinin analizine de yer verildi. Bu büyük düşüş eğilimine sevinen tıp uzmanları, sonucu sürpriz olarak değerlendirdi.

Raporun yazarı Hastalık Kontrol ve Öneme Merkezleri (CDC) araştırmacılarından Cynthia Ogden yaptığı açıklamada, “Herhangi bir gruptaki herhangi bir büyük düşüşün herhangi bir göstergesini ilk defa görüyoruz. Bu bizim için heyecan verici oldu” ifadesini kullandı. Ogden, sonuca sevinmesine rağmen bu çocukların ABD nüfusunun küçük bir kısmını oluşturduğunu belirterek bu rakamların Amerikalıların büyük oranında sabit kaldığını, özellikle 60 yaş üstü kadınların obezite oranında artış görüldüğünü vurguladı. ABD’de yetişkinlerin üçte birinin, gençlerin de altıda birinin hâlâ obez olduğu kaydedildi. kaynak gazetevatan
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top