Anasayfa / Ekonomi / Altın Öyle Bir Düşüşe Geçti Ki…

Altın Öyle Bir Düşüşe Geçti Ki…


Kimse Önünde Duramıyor!

altin fiyatlar - bilezik modelleri

Altında son durum…

Altın Londra’da, Fed’in tahvil alımını daraltabileceğine ilişkin spekülasyonun, metale yönelik servet koruma talebini azaltması sonucu, dün 10 ayı aşkın sürenin en keskin yükselişini göstermesinin ardından, değer kaybetti.

Fed aşkanı Ben S. Bernanke yarın Kongre’de ekonomik görünüme ilişkin bir konuşma yapacak ve Fed aynı gün toplantı tutanaklarını açıklayacak. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, dün yaptığı açıklamada, ekonominin “oldukça fazla iyileştiğini” söyledi. Altın dün, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service’in ABD’nin kredi notunun düşürülebileceğini açıklamasının ardından, yüzde 2.5 ile 29 Haziran’dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi.

Hyderabad, Hindistan merkezli Karvy Comtrade Ltd.’nin analistleri, bugünkü raporlarında, parasal gevşemeyi işaret ederek, “Piyasa katılımcıları Fed Başkanı Ben Bernanke’nin konuşmasını ve parasal genişleme programının devamı konusunda endişe yaratması beklenen Fed’in toplantı tutanaklarını izlemeli,” dedi ve “Bu durum altın fiyatlarında aşağı yönlü baskı oluşturacak” yorumunda bulundu.

Spot altın yüzde 0.5 düşerek, Londra saati ile 09:38’de, ons başına 1,386.21 dolara geldi. Fiyatlar dün 1,338.85 dolar ile 18 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, Moody’s’in ABD’nin kredi notunun düşürülebileceğini açıklamasının ardından toparlanarak yüzde 2.5 yükseldi. Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek, ons başına 1,384.40 dolarda kaldı. vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg’in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 27 üzerindeydi.

Altın destekli ETF’lerdeki altın varlıkları dün, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 10.9 ton azalarak 2,187.39 tona indi ve Temmuz 2011’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Varlıklar bu yıl yüzde 17 azaldı.

Sydney’de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, “Eğer hala parasal genişleme için bir zaman ufku varsa, bu durum, fiyat artışlarının parlaklığını alacaktır,” dedi ve exchange traded fonlarındaki (ETF) satışların fiyatlar üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Altın, 12 yıl üst üste yükselmesine katkıda bulunan Fed teşviklerinin azaltılabileceği endişesi ile, Nisan ayında ayı piyasasına girdi ve bu yıl yüzde 17 değer kaybetti. Fed Başkanı Ben S. Bernanke’nin yarın Kongre’de yapacağı konuşma öncesi, bugün bir konuşma yapacak olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, 17 Nisan’da yaptığı açıklamada, enflasyonun Fed’in hedefi olan yüzde 2’nin çok altına indiğini ve daha da düşmesinin Fed’i varlık alımlarını artırmaya yöneltebileceğini söylemişti.

Spot gümüş, Londra’da, yüzde 1.5 düşerek ons başına 22.5775 dolara geriledi. Metal dün 20.3395 dolar ile Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyesine gerilemişti. Palladyum yüzde 0.8 düşüşle ons başına 743.33 dolara inerken, platin yüzde 1.4 düşerek ons başına 1,469.28 dolara geldi. kaynak milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top