Anasayfa / Ekonomi / Altın fiyatları sert düşüşte | 10 Mart çeyrek altın ne kadar?

Altın fiyatları sert düşüşte | 10 Mart çeyrek altın ne kadar?


Altın oranları sabah saatlerinde sert düşüş yaşarken, öğlenleyin altın ons 1197 dolara işlem görüyor, gram altın 144 liradan satılıyor. Finans Analisti Uzmanı İslam Memiş, ABD’de tarım dışı istihdam verisi yüksek gelmesi ons fiyatlarında baskı altında kalabileceğini açıkladı.

Altın fiyatları 10 Mart öğlen saatlerinde; altın ons 1197 liradan satılırken, gram altın 144 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 232 liradan satılırken, yarım 466 lira, tam 932 liradan işlem görüyor. Cumhuriyet altını 963 liradan satılıyor (Geçen hafta 985 lira idi). Gremse 2409 liradan işlem görürken, kuyumcularda zor bulunan Reşat altın 957 liradan satılıyor. Bileziklerde son durum: 14 Ayar 84, 18 ayar 108, 22 ayar altın 132 liradan işlem görüyor. 0.5 gram altın 72 liradan satılıyor. Gümüşün gramı ise 2 liradan işlem görmekte.

Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş Twitter hesabında ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, dolar bazındaki yükselişin FED’ten kaynaklı olduğunu söyledi. Euro/dolar paritesinde ise sert düşüşler meydana gelebilir, 1.05 bandına kadar gerileme durumu yaşanabilir. Altın onsta ise fiyat gerileme yaşasan da gram altın için yatırımcıların sabretmesi gerekiyor, açıklamasında bulundu. Altın almak isteyenleri ise 17 Nisan’ı beklemeleri gerektiğini yazdı. Memiş, ABD’de açıklanan olumlu verilerin etkisi ve önümüzdeki hafta Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) faiz artırımına gideceğine yönelikbeklentilerin, bu hafta altının ons fiyatında değer kayıplarına neden olduğunukaydetti.Bugün, ABD’de başta tarım dışı istihdam ve ücretler olmak üzereaçıklanacak istihdam raporunun piyasaların odak noktasında olduğunu ifade eden Memiş, istihdam verisinin beklentiler doğrultusunda ya da daha yüksek gelmesi durumunda altının ons fiyatının satış baskısı altında kalabileceğini söyledi.Dolar/TL’nin dün 3,7868 seviyesini görmesinin, gramın 146 lira seviyesine kadar çıkmasına neden olduğunu vurgulayan Memiş, teknikaçıdan altının gram fiyatında 144,0 liranın destek, 146,0 ve 147,5 liras eviyelerinin direnç konumuna geldiğini dile getirdi.

Güngör Uras, altını ticaret olarak görmediği halde altın piyasasını yakıdan takip ettiğini söyledi. Dünyada yaşanan ekonominin Türkiye’yi etkilediğini söyleyen Uras, bu durumunun altına ilgisini artırdığını dile getirdi. Uras, Eskiden çeyrek altın üzerinden oranlara bakılırken, 2016 yazından itibaren gram altın üzerinden hesaplar yapıldığını açıkladı. Uras sözlerine şöyle devam etti: Hem altının hem doların değer kazanması sonucu, 2016 başlarında gram altın 100 lira üzerindeyken, ekonomide yaşanan durumlardan ötürü 140 liraya yaklaştı.

Neden çeyrek altın?
Türkiye’de vatandaşların en çok kullandığı altın türü çeyrek altındır. Uzmanlara göre, altının Türklerdeki yeri ve önemi büyük olduğu için, ne ucuz bir altın alma isteğindeler ne de pahalı. Çeyrek altın hem alınabilecek bir durumu var hem de en çok kullanılan altın türü. Düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde, yardım amaçlı zamanlarda en çok o kullanılır.

Çeyrek altının Osmanlı tarihindeki değeri
Osmanlı zamanında Orhan Bey ile altına geçen halk, zaman dilimi içerisinde sarraf alanında lonca teşkilatı üzerinden kendini geliştirmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman zamanından sonra, sarraf işleriyle uğraşan insanların çoğu altını kendi arasında ayırmaya başladı. Sultani denilen bu altınlara, Tam sultani, yarım sultani, çeyrek sultani ile sınıflara ayıran sarraflar, bu sayede altın piyasasındaki düzensizliği sona erdirmek istemişlerdir. kaynak cnnturk
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top