Anasayfa / Ekonomi / Altın Alacaklar Bu Habere Dikkat!

Altın Alacaklar Bu Habere Dikkat!


2013 yılını yüzde 28 oranında değer kaybıyla kapatan altın kimileri için güvenli limanken kimileri için endişe kaynağı

altin fiyati ekonomi haber 995945

Altın yılbaşından itibaren, 1200 dolar seviyesinden 1390 seviyesine kadar ufak bir ralli yaşandı. Yaklaşık yüzde 16 oranındaki yükseliş altın yatırımcısını heyecanlandırdı. Rusya-Ukrayna gerginliği, FED’in varlık alımında azaltıma gitmesine rağmen faizleri yükseltmede aceleci olmayacağı algısı, hisse senetleri tarafında doygunluk altına yönelmek için gerekli şartları oluşturmuştu.

Sonra, yükselişi destekleyen sebepler teker teker altının elinden alınmaya başlandı. Ukrayna meselesi sıcak çatışmaya dönüşmeden soğutulmaya çalışıldı, ekonomik yaptırımlar devreye girdi, Yellen Fed koltuğunu oturur oturmaz varlık alımlarından sonra faiz artırımı için takvim verdi, hisse senetleri piyasası kıpırdanmaya başladı ve yeni rekorlara yöneldi, altın için kaçınılmaz sonuç ise gerilemeydi.

Altın için yeni yön ne olabilir?

GCM Menkul bu sorunun yanıtı için hazırladığı raporunda şu görüşlere yer verdi:

KISA VADE

Kısa vadede SP500 yeni zirveleri zorluyorken, kar payı vermeyen altının hisse yatırımcıları tarafından alternatif olarak değerlendirilmesi zor olabilir. ABD ekonomisi toparlanacaksa, büyüme sağlanacaksa, şirket karları artacaksa hisse senetleri piyasasına ilgi devam edebilir. Fakat Fed 2015’in ilk çeyreği veya son çeyreği farketmez, faizi artıracaksa hisse senetleri piyasasında yaşanan bahar ne kadar devam edebilir?

UZUN VADE

Şimdilik 1180-1200 seviyesi altın için dip seviyeler, 1150 dolar civarı ortalama üretim maliyeti. Uzun vadede altın için en büyük engel doların değerlenmesi. Dolar değer kazanacaksa değeri dolarla ölçülen varlıkların değer kaybı kaçınılmaz olabilir. Faiz yükselecekse uzun vadede yükseliş trendin bahsetmek güç. İyi ihtimalle 1200 civarı dip seviyeler, 1400 civarı zirve seviyeler olabilir.

TEKNİK ANALİZ NE DİYOR?

Kısa vadede yükseliş ümidinin korunabilmesi için 1300 dolar üzerine çıkılmalı. Altın şimdilik 1285 civarındaki ilk destekte tutunabildi ama 1300 seviyesi aşılamazsa 1275-1250 seviyeleri ilk hedefler olabilir. Yükseliş senaryosunda ilk zorlanılacak seviye 1310-1320 aralığı.

Gözler Yellen’da olacak. Fed baharda gelecek verileri ne şekilde yorumlayacak? Veriler iyi gelirse faiz artırımını geciktirme şansı azalacak, veriler kötü gelirse altın için iyi haber, 1300 dolar üzerinde kalıp 1400 dolar seviyeleri zorlanabilecek.

Altın 7 haftanın en düşük seviyesinden yukarı çıktı

Altın, fiziki talep görünümüyle 7 haftanın en düşük seviyesinden yukarı çıktı

Altın, fiziki talebin güçleneceği spekülasyonlarıyla 7 haftanın en düşük seviyesinden yukarı çıkarken, dünyanın en büyük ETP’sinde varlıklar yatay seyretti.

Spot külçe altın dünkü 1,289.90 dolar seviyesinden yükselerek bugün Singapur saatiyle 12:21 itibarıyla 1,291.76 dolar seviyesinden işlem görüyor. Altın, 1 Nisan’da 11 Şubat’tan bu yana en zayıf seviye olan 1,277.79 dolara indi.

“Fiziki talep iyi, harika değil, bu yüzden yukarı yönlü ivmenin sürmesi zor,” diyen Guangzhou merkezli GF Futures Co.’nun analisti Zhu Siquan, “Hindistan’ın ithalat kısıtlamalarını gevşetmesi potansiyel olarak fiziki talep için olumlu olabilir,” şeklinde görüş bildirdi.

ABD istihdamı

Fed ekonomideki iyileşme işaretleriyle son 3 toplantısında tahvil alımını azaltmasıyla, altınMart’ta bu senenin ilk aylık düşüşünü gerçekleştirdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyondaki yavaşlamanın artmasının, politika yapıcıların tahvil alımları azaltımını durdurmasına neden olabileceğini söyledi, ancak sözlerine böyle bir şeyin olmasını beklemediğini ekledi. Fed Başkanı Janet Yellen 31 Mart’ta ekonominin teşviğe “bir süre daha” ihtiyacının olduğunu belirtmişti.

Haziran vadeli altın kontratı New York merkezli Comex’te ons başına 1,291.70 dolardan işlem gördü.

Spot gümüş kontratı yüzde 0.2 gerilemeyle ons başına 19.9365 dolara indi. Platin yüzde 0.2 artışla ons başına 1,439.44 dolara çıkarken, paladyum yüzde 0.3 yükselişle ons başına 788.75 dolardan işlem gördü.

Cumhuriyet altını piyasası mı kurulacak?

borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda, Cumhuriyet altınlarının da işlem görmesiyle ilgili çalışma yapılıyor

Borsa İstanbul, darphane tarafından basımı gerçekleştirilen Cumhuriyet altınlarının Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda işlem görmesini istiyor. Darphane’ye altın bastırılması işleminin, BIST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası üyelerince yapılabilmesi hedefleniyor. Dünya’nın haberine göre, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Müdürü Oğuzhan Aloğlu, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi çerçevesinde Nisan 2013 öncesinde İstanbul Altın Borsası’na atıfl a belirlenen birçok eylem bulunduğunu ve bu eylemlerin artık BIST çatısı altında gerçekleştirilmeye çalışılacağını ifade etti. İFM Projesi kapsamında öngörülen Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası’nın 4 Nisan 2011’de faaliyete geçirildiğini anımsatan Aloğlu, konuyla ilgili başta vergi mevzuatı olmak üzere birkaç noktada yeni düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi. Aloğlu, Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası açısından elmas, platin ve paladyuma ilişkin vergi düzenlemelerinin, genel olarak da BSMV’ye ilişkin iyileştirmelerin bir an önce hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını, Merkez Bankası desteğinin de son derece önemli olduğunu vurguladı.

Sahte ve düşük ayarlı altın dolaşımı arttı

Cumhuriyet altını formunda yatırım yapılan altınların önemli oranda yastık altında saklandığını, bu nedenle ekonomiye kazandırılamadığını, dolayısıyla kayıt dışında kalmaya devam ettiğini dile getiren Aloğlu, son yıllarda altın fiyatlarının, buna paralel olarak Cumhuriyet altını fiyatının önemli oranda yükselmesiyle piyasada sahte ve düşük ayarlı altınların dolaşımının arttığının ifade edildiğini söyledi. Yine Darphane tarafından salı günleri altın kabulü, perşembe günleri ise basılan Cumhuriyet altınlarının tesliminin yapıldığını hatırlatan Aloğlu, şöyle devam etti: “Bu faktörler dikkate alındığında, Darphane tarafından basılacak Cumhuriyet altınlarının Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda işlem görmesini arzu etmekteyiz. Böyle bir yapı içerisinde ayrıca Darphane’ye altın bastırılması işleminin, kuyumculuk sektörüyle işbirliği içinde, sektörden daha fazla sayıda şirketin üye olduğu ve bazı yetki kısıtlamalarına da bağlı olmak şartıyla üyelik giriş aidatının daha düşük olarak belirlenebileceği BIST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası üyelerince yapılabilmesini hedefl iyoruz. Cumhuriyet altınlarının borsamızda işlem görmesinin yanı sıra Kıymetli Madenler Ödünç Piyasası’nın aktifl eştirilmesi ve Kıymetli Madenler Piyasası’nda müşteri işlemlerinin artırılması da bir yıl içinde gerçekleştirmek için çalıştığımız projelerdir.”

Aylık altın ithalatı 2014’ün ilk 2 ayında son 10-11 yılın gerisinde

2003-2012 dönemini kapsayan 10 yılda Türkiye’nin ithal ettiği altının yıllık ortalama 160-170 ton civarında olduğunu, 2013’te ise son 10 yılın ortalamasından çok daha yüksek rakamlara ulaşıldığını bildiren Aloğlu, aylık ortalamalar dikkate alındığında, bu yılın ilk 2 ayında geçmiş 10-11 yılın oldukça gerisinde olunduğunu söyledi. Fiyatların yükselmesinin yurtiçi talebi ve dolayısıyla ithalatı olumsuz yönde etkilediğini, ancak bu etkinin sınırlı düzeyde kaldığını dile getiren Aloğlu, “Çok bilinmeyenli bir yapı var ve altının fiyatında olduğu gibi, ithalat seviyesini de öngörebilmek kolay bir iş değildir. Özellikle uluslararası piyasalardaki gelişmeler ile mayıs, haziran ve Temmuz aylarındaki ithalat rakamları belirleyici olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Elmas ve kıymetli taş işlemlerine vergi istisnası sağlanması

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Müdürü Oğuzhan Aloğlu, Türkiye’de elmas ve kıymetli taşların 2004 yılında yapılan bir düzenlemeyle KDV’den istisna tutulduğunu, 2005 yılında yapılan bir düzenlemeyle de kıymetli taşların konu edildiği ÖTV’nin yüzde 6.7’den yüzde 20’ye çıkarıldığını hatırlattı. Aloğlu, “Diğer ülkelerdeki henüz mücevhere dönüşmemiş kıymetli taşlara uygulanan vergisel teşvikler ve vergi istisnaları yüzünden aynı kalitedeki bir takı daha yüksek fiyata veya daha yüksek maliyetle satılmak zorunda kalmaktadır” dedi.

Saklama kasasıyla yurtdışındaki altınlar Türkiye’de saklanabilecek

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası Müdürü Oğuzhan Aloğlu, Kuyumcukent’te inşasına başlanan ve 1.5 yıl içinde bitirilmesi öngörülen büyük hacimli, yüksek güvenlik ve teknolojiye sahip saklama kasasının büyük önem taşıdığını kaydetti. Aloğlu, “Büyük hacimli bir saklama kasasının inşasıyla bölgesel anlamda bir kıymetli maden saklama ve transfer merkezi meydana getirmeye yönelik çalışmalarımız başlayacaktır. Büyük hacimli bir saklama kasasında, şu anda büyük çoğunluğu yurtdışında altın olarak tutulan zorunlu karşılıkların ülkemizde tutulması da kolaylaşacaktır” dedi.kaynak:milliyet
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top