Anasayfa / Dünya / Almanya’dan Rus jeti raporu

Almanya’dan Rus jeti raporu


Almanya Silahlı Kuvvetlerinin gizli raporunda, düşürülen SU-24 tipi Rus jetinin, 17 saniye boyunca Türk hava sahasını ihlal ettiğinin onaylandığı bildirildi.

haber detay h7846658741862137

Bild gazetesinde yer alan haberde Almanya Savunma Bakanlığının olayla ilgili yaptığı araştırmada Rusya’nın savaş jetinin düşürülmesi öncesinde NATO topraklarını tehdit ettiği ve bu durum NATO başkomutanlığına iletildiği belirtildi.

Rapora göre, “Rus uçakları Türk sınırına (10-15 kilometre) paralel olarak uçuş yaptılar. Sola doğru kavisli bir dönüş sonrası Türk hava sahasının içinde (2-4 kilometre) kısa süreli bir tehdit oluşturuldu (17 saniye).

Türkiye’nin resmi açıklamalarına göre Türk F-16 savaş jetleri Rus uçaklarına resmi uyarılarda bulundu. Bu durum ABD kaynaklarını tarafından da onaylandı.” Raporda ayrıca, düşürülen Rus uçağının Suriye rejimine karşı mücadele eden muhalif güçlere karşı görevlendirildiğinin tahmin edildiği ancak Suriye rejimine karşı mücadele eden bu grupların IŞİD ile bir bağlantısının olmadığı, Rusya tarafından desteklenen Esed rejimine karşı mücadele ettikleri belirtildi.

Haberde uçağın, Türk hava sahasını ihlal ettiğine yönelik Alman makamlarının elinde bulunan grafikte yayınlandı.

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu. Rusya, Hatay’ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye’nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye’nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya’ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını Bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti. (Kaynak: CNN Türk)Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top