Anasayfa / Gündem / Almanya’dan ilk açıklama

Almanya’dan ilk açıklama


Sultanahmet Meydanı’nda sabah saatlerinde gerçekleşen canlı bomba saldırısıyla ilgili Almanya Başbakanı Angela Merkel’den açıklama geldi. Saldırıyı kınayan Merkel, “Uluslararası terörizm bugün insan onurunu hiçe sayan canavar yüzünü gösterdi” dedi.

haber detay h654465636500462

Bu arada Başbakan Davutoğlu Merkel ile telefonda görüşerek, taziyelerini iletti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Sultanahmet’teki saldırının, teröre karşı hep birlikte karşı koyulması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Angela Merkel, Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal ile düzenlenen ortak basın toplantısında, İstanbul’daki saldırıyla ilgili henüz failler ve kurbanlar konusunda tüm bilgilere sahip olmadığını ancak orada Almanlardan oluşan bir turist grubunun bulunmasından dolayı hayatını kaybedenler ve yararlılar arasında Almanların olacağı endişesi taşıdığını belirtti.

Almanya Şansölyesi, hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanında olduklarını ifade ederek ölenler için taziyelerini dile getirdi.

Uluslararası terörün bugün İstanbul’da daha önce de Paris’te, Tunus’ta ve Ankara’da insan onurunu hiçe sayan canavar yüzünü yine gösterdiğine işaret eden Merkel, terörizme karşı birlikte durmanın zorunluluğunun burada tekrar ortaya çıktığını kaydetti.

Merkel, bugün yas tuttuklarını ancak terörizmle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal da Sultanahmet’teki saldırıyı kınayarak terörizme karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de saldırıyı sert bir dille kınadı.

Steinmeier, Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bu terör saldırısının barbarca ve korkakça gerçekleştirildiğini vurguladı.

Almanya’nın Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizen Steinmeier, Dışişleri Bakanlığında kriz masası kurduklarını, İstanbul’daki başkonsolosluk ve Ankara’daki büyükelçilikleri aracılığıyla Türk makamlarıyla yakın iletişim halinde olduklarını ifade etti.

Steinmeier ayrıca Türkiye’de bulunan Alman turistlerden Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan güvenlik uyarısına uymalarını istedi.

DAVUTOĞLU’NDAN TAZİYE TELEFONU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i arayarak bugün İstanbul’da meydana gelen saldırıyla ilgili bilgi verdi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Davutoğlu, Merkel’e hayatını kaybeden 10 kişiden çoğunluğunun Alman vatandaşı olması sebebiyle üzüntü ve taziyelerini iletti.

Terörün tüm ülkeleri hedef aldığını belirttiği ifade edilen Davutoğlu’nun uluslararası terör örgütleriyle mücadelede Türkiye’nin kararlılığını vurguladığı öğrenildi. Başbakan Davutoğlu’nun Almanya Başbakanı Merkel’le yaptığı telefon görüşmesinde; Alman yaralıların tedavisi için gereken her şeyin yapılmakta olduğunun altını çizdiği belirtilirken soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğünü ve gerekli bilgilerin Alman yetkililerle paylaşılacağını ifade ettiği öğrenildi. kaynak milliyetSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top