Anasayfa / Dünya / 7 yaşındaki kız çocuğu İsviçre’den Kostarika’ya kaçak olarak gitti

7 yaşındaki kız çocuğu İsviçre’den Kostarika’ya kaçak olarak gitti


Gazete Habertürk yazarı Güntay Şimşek, İsviçre, Cenevre Havalimanı’ndan Kostarika’ya uçan 7 yaşındaki kız çocuğunun hikayesini yazdı

Dünyanın en büyük düşük maliyetli taşıyıcılarından easyJet ile Cenevre Havalimanı, geçtiğimiz hafta çok ilginç bir hatanın başrolünü paylaştılar. Yedi yaşındaki bir kız çocuğu İsviçre, Cenevre Havalimanı güvenliğinden geçmiş, biniş kartı (boarding pass) olmadan easyJet uçağına binmiş ve Korsika’ya uçmuş. Çocuğun ailesinden nasıl ayrıldığı henüz bilinmiyor. Ancak ilgili makamların araştırmaları ya evden kaçtığı ya da yakındaki bir tren istasyonunda ailesinden uzaklaştığı yönünde.

Trenle, yalnız başına Cenevre Havalimanı’na ulaşan çocuk, Korsika’ya giden uçağa binmeden önce güvenlik kontrolü sırasında bir grup yetişkinin arasına karışarak engeli geçiyor. Kabin ekibi, kalkıştan 30 dakika sonra çocuğu fark edip durumu kokpite bildiriyor. Küçük kız çocuğu Korsika’da polise teslim ediliyor. Bu ilginç olayın havalimanındaki sürecini anlayabilmek için kamera kayıtlarını izleyen yetkililer, küçük çocuğun yaklaşık bir saat boyunca uçağa binilecek yolcu bekleme salonunda vakit geçirdiğini tespit etmişler. Terminal görüntülerinden şu neticeler ortaya çıkmış: Küçük kız, başlangıçta Air France uçağına binmek istiyor, ancak bu uçuşla ilgili işlem yapan görevlilerin dikkati nedeniyle kararını değiştiriyor. İkinci denemesini başka bir yolcu bekleme salonunda yapıyor ve başarılı oluyor. Salona küçük bir aralıktan geçip bir grup yolcunun arasına karışarak yer hizmetleri görevlilerini atlatıyor ve uçağa biniyor.

TRABZON UÇUŞUNDA ÇOCUK YAKALANMIŞTI
Bu olay terminalde güvenlik kuralları ve biniş prosedürlerinin daha da sıkılaştırılmasını beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili soruşturma açılmış. Havalimanı yetkilileri, böyle bir durumun asla yaşanmaması gerektiğini söylemekle yetiniyor… EasyJet tarafının da sorgulanması gerekiyor. O taraftan henüz tatmin edici bir açıklama gelmese de havayolu personeli, bu hadisede en az havalimanı görevlileri kadar sorumlu. Zira uçak kapısını kapatmadan önce yolcular sayılıp, kaç çocuk, kaç yetişkin ve kaç özel durumu olan yolcu bulunduğunun kaptana iletilmesi gerekiyordu. Havayolu tarafının ne tür hata ve eksikliklerden dolayı böyle bir hadise yaşandığını izah etmesi gerekiyor.

Benzeri bir olay geçtiğimiz yıl, Türkiye’de de yaşanmıştı. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan TK-7226 sefer sayısı ile Trabzon’a gidecek olan Anadolu Jet’e ait uçakta, bileti olmayan bir çocuk yolcu, uçağın kapısı kapatılmadan önce kabin ekibi tarafından tespit edilmişti. Uçağa nasıl bindiği belirlenemeyen 12 yaşındaki yabancı uyruklu çocuk, polis tarafından uçaktan indirilmişti. Daha sonra ise başkasına ait bir biniş kartıyla güvenlik kontrolünden geçtiği anlaşılan çocuğun diğer yolcuların arasına karışarak açık park pozisyonundaki uçağa, yolcuları götürecek otobüsle ulaştığı ortaya çıkmıştı. THY’de ise İstanbul çıkışlı uçuşlarda, açığa park etmiş uçaklarda yolcu sayımı yapılarak uçağın kapısı kapatılıyor. Körükteki uçakarda ise sorumluluk yer hizmetlileri görevlilerine ait. Uçak kalkmadan önce kabin personeli yolcu sayımlarında farklılık bulması halinde yer hizmetlileri görevlilerini uçağa çağırıp gerekli kontrolleri yaptırıyor. Dış meydanlarda biniş esnasında yer hizmetleri tarafından kontroller gerçekleştiriliyor. EasyJet olayındaki durum birkaç havayolunun daha başına gelirse, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) bu konuda yeni düzenleme getirip kurallar koyabilir. kaynak haberturk
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top