Anasayfa / Dünya / 6 aylık ömrü kaldığını öğrenince…

6 aylık ömrü kaldığını öğrenince…


Beyin kanseri olan 29 yaşındaki Amerikalı kadın, 6 aylık ömrü kaldığını öğrenince radikal bir karar aldı. Kemoterapi görmeyecek, ötenazi hakkını kullanacaktı. Kamuoyunda tartışma yaratan Britanny Maynard, doktor gözetiminde yaşamına son verdi.

haber detay 1435487

Britanny Maynard, 29 yaşında… Ocak ayında beyin kanseri teşhisi kondu, doktorlar 6 ay ömrü kaldığını söyledi. O da eşi ve ailesiyle radikal bir karar aldı. Maynard, kemoterapi tedavisi görmeyecek, “onurlu ölüm” diye adlandırdığı ötenazi hakkını kullanacaktı. Yani kendi hayatına son verecekti. Bu yüzden eşiyle Kaliforniya’dan, yasanın bir doktor gözetiminde bu imkanı tanıdığı Oregon’un Portland şehrine taşındı. Bir aktivist olarak “onurlu ölümü” savunması onu ülkede tartışmanın odağına yerleştirdi. Özellikle dini gruplar, Maynard’ı eleştirdi. O, tartışmalardan rahatsızdı.

Kendine bir tarih belirledi. 26 Ekim^’de eşinin doğumgününü kutlayacak, ardından hayatına son verecekti. Aile sözcüsü, Maynard’ın ailesi ve dostlarının bulunduğu bir ortamda, doktor gözetiminde yaşamını sonlandıracak ilacı içip, hayata gözlerini yumduğunu açıkladı. 29 yaşındaki genç kadın ölmeden önce Facebook’tan son bir veda mesajı yayınladı: “Sevgili dostlarım ve çok sevdiğim ailem hepiniz hoşçakalın. Bugün, nihai hastalığımın karşısında ”onurlu ölüm”ü seçtiğim gün. Bu korkunç beyin kanseri benden çok şey aldı. Ama ben daha fazlasını götüreceğim. Bu dünya güzel bir yer, gezmek en iyi öğretmenim oldu, yakın arkadaşlarım ve dostlarım en verici insanlar. Yatağımın çevresinde yazdığım gibi bir destek çemberim bile var. Hoşçakal dünya. (Çevrenize) pozitif enerji yayın. Etrafınızdakilere iyilik yapın!” kaynak cnnturkSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top