Anasayfa / Gündem / 380 gram doğmasına rağmen yaşama tutundu

380 gram doğmasına rağmen yaşama tutundu


11 ay önce doğan bebeğini daha kucağına alamadan özel bakım için hemşirelerin ve doktorların eline bırakan Ayşe Esra Ay, 380 gram doğan bebeğine sarılmak için tam 11 ay bekledi. İşte küçücük bedeniyle yaşam mücadelesini kazanıp annesine kavuşan Azra bebeğin hikayesi ve şimdiki hali…

Erken doğum nedeniyle gelişimini tamamlayamamış bir şekilde doğan Azra bebek, doğduğunda 380 gramdı. Annesi Ayşe Esra Ay ise umudunu kesmeden onu kucağına alacağı gün için 11 ay boyunca bekledi. Şimdi ise sağlığına kavuşan Azra’nın yeni hali için hastanede tören yapıldı.

Bilecik’te oturan İngilizce öğretmeni 30 yaşındaki Ayşe Esra Ay, geçen yıl 16 Kasım’da Eskişehir’de özel bir hastanede erken doğum sonucunda sezaryenle 27 santimetre boyunda, 380 gram ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. 26 hafta 3 günlükken doğan ve ‘Azra’ adı verilen bebeği yaşatmak için doktor ve hemşireler seferber oldu. Azra bebek 11 ay sonra 60 santimetre boya, 4 kilo 720 gram ağırlığa ulaştı.

Azra bebeğin taburcu edilmesi nedeniyle hastanede basın toplantısı düzenlendi. Azra bebeğin doğumunu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gülbin Erol, Yenidoğan Ünitesi Sorumlusu olan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferruh Baş, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Şadi İdem, hemşireler ile Azra bebeğin annesi Ayşe Esra Ay, babası Ahmet Ay ve Yenidoğan Bakım Ünitesi hemşireleri katıldı.
haber-detay-h871065463054635

2 çocuk annesi Ayşe Esra Ay ile Bilecik’te bir kamu kurumunda memur olarak görev yapan eşi 33 yaşındaki Ahmet Ay çok mutlu olduklarını belirtti. Azra’yı kucağına alan anne Ayşe Esra Ay, “Azra 26 haftalık doğdu. Ben ilk doğduğunda gördüğümde çok şaşırmıştım. Derisi gözüküyordu. Şu an dağlar kadar fark var. Doğum süresince Azra’nın bir kez kalbi durmuştu. Onun dışında tek problemimiz solunumdu. Ben hep iyileşeceğine inandım” diye konuştu.

Baba Ahmet Ay da “Çok mutluyuz. Doktorlara, hemşirelere, tüm hastane personeline teşekkür ediyoruz” dedi.

Azra bebeğin sezaryenle doğumunu gerçekleştiren Op. Dr. Gülbin Erol, Ayşe Esra Ay’ın 26 hafta 3 günlük hamileyken sezaryenle doğum yaptırdıklarını söyledi. Ay, 380 gram ağırlığında dünyaya gelen bebeğin yaşama tutunmasına çok sevindiklerini belirtti.

Azra bebeğin doğumdan sonra yaşaması için ekibiyle birlikte büyük çaba sarf eden Dr. Ferruh Baş da şöyle konuştu:

“Azra bebek 322 gün önce hastanemizde 380 gram ağırlığında 27 santimetre boyunda dünyaya geldi. İlk günlerini anne karnının devamı olarak kabul ettiğimiz kuvöz içerisinde tedavisi hemen başlatıldı. Ama o doğal sürecin içerisinde belirli bir kilo kaybı olduğu için bebeklerde Azra 340 grama kadar düştü. Erken doğumun getirmiş olduğu bir takım yaşamsal organların desteklenmesi için bir süreç daha sonra geliştirme ve sonrasında bebek bakımı şekline geçildi. Ama bu bebek bakımı çok özel bir bakımla bakılma süreci oldu. Çok şükür ki Azra son 20 gündür hiçbir şekilde solunum desteği almaksızın kendi kendine nefes almakta ve yeterli oksijeni kendi kendine temin etmekte.” kaynak sozcu
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top