Anasayfa / Dünya / 3 Ton Kokain Davasında Karar Verildi! 2 Türk’e 42 Yıl Hapis

3 Ton Kokain Davasında Karar Verildi! 2 Türk’e 42 Yıl Hapis


İskoçya’da Yüksek Mahkeme, Britanya kara sularında bugüne kadar ele geçirilen en büyük miktardaki kokaini taşıyan gemini kaptanı Mümin Şahin’e 22 yıl, Emin Özmen’e 20 yıl hapis cezası verdi.

İskoçya açıklarında MV Hamal adlı Tazanya bandıralı gemiye yapılan operasyonda ele geçen 3 ton kokain davasıyla ilgili son duruşma yapıldı. Geminin Türk kaptanlarına toplam 42 yıl hapis cezası verildi. Britanya kara sularında bugüne kadar ele geçirilen en büyük miktardaki kokainin değerinin 512 milyon Sterlin olduğu açıklandı.

İskoçya’nın Glasgow şehrindeki Yüksek Mahkeme (High Court), gemini kaptanı Mümin Şahin’e 22 yıl, Emin Özmen’e 20 yıl hapis cezası verdi. Uyuşturucu operasyonunda yakalanan diğer dört kişinin suça karıştıklarına dair bir delil olmadığı için haklarında bir mahkumiyet kararına varılmadı.
haber detay h78014656506

Şahin ve Özmen, 23 Nisan 2015 tarihinde İskoçya açıklarında MV Hamal isimli römorköre düzenlenen baskında piyasa değeri 500 milyonluk uyuşturucuyla yakalanmıştı.

POLİS 2 GÜN KOKAİN TAŞIMIŞTI
Fransız polisinin yaptığı ihbar üzerine Mv Hamal’da yapılan aramada çelik panelle kaplı özel bölümler matkaplarla delinmişti. 3 ton kokain, 128 balya halinde özel yapım çelik tankın içine gizlenmiş, giriş kapısının üzerine beton dökülmüş, üstüne de ‘ilk yardım dolabı’ yerleştirilmiş şekilde bulundu. Kokainin her bir paketi su geçirmeyen plastik torbalara dikkatlice konulmuş, balyalar koli bandıyla ambalajlı olarak ele geçirildi.
haber detay h480565318695824_300

ULUSLARARASI TAKİBE ALINDI
İngiltere Ulusal Suç İdaresi (NCA) Denetleme ve Araştırma görevlisi Alistair Gow, 3.2 tonluk uyuşturucuyu polislerin özel bir vinç yardımıyla ve insan zinciri oluşturarak elden ele gemiden indirdiklerini anlattı. Gow, “Çok derin bir araştırma yapmak zorunda kaldık, bunun için özel bir ekip çalıştı. Bütün uyuşturucuyu römorktan çıkarmak iki günümüzü aldı. Konu ile ilgili soruşturma ve araştırma sürecimiz tamamen uluslararası düzeyde gerçekleşti. Bu süreçte Fransa, Tanzanya, Guyana ve Türkiye gibi ülkelerle işbirliği içerisinde takibimizi sürdürdük” dedi. Kaynak: haberlerSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top