Anasayfa / Dünya / 2,5 yılda 10 binden fazla göçmen hayatını kaybetti

2,5 yılda 10 binden fazla göçmen hayatını kaybetti


Birleşmiş Milletler Akdeniz’de son 2,5 yılda 10 binden fazla göçmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

haber detay h6987356453463

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2014’ün başından bu yana 10 binden fazla kişinin Avrupa’ya geçmeye çalışırken Akdeniz’de hayatını kaybettiğini açıkladı.

BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında son günlerde Akdeniz’de yaşanan göçmen ölümlerinin ardından 10 bin eşiğinin aşıldığını söyledi.

Bu yıl Avrupa’ya ulaşan göçmen sayısı 200 bini geçti

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman ise 2016’nın başından bu yana Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşan sığınmacı ve göçmen sayısın 200 bini geçtiğini belirtti.

İtalya, Yunanistan, Kıbrıs ve İspanya’ya ulaşan göçmenlerin sayısının 206 bin 400’e ulaştığını aktaran Millman, 2 bin 809 kişinin ise denizde yaşamını yitirdiğini ifade etti.

IOM’in verilerine göre, geçen yıl aynı dönemde ise Akdeniz’de, Avrupa’ya geçmeye çalışırken bin 838 kişi hayatını kaybetmişti.

Afrika’dan Avrupa’ya kaçışta en sık kullanılan güzergahlardan Libya ile İtalya arasındaki Sicilya Kanalı’nda hayatını kaybedenlerini çoğunu ise Sahra Altı Afrika ülkeleri ve Mısır’dan gelen göçmenler oluşturuyor. kaynak dunya
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top