Anasayfa / Sosyal / 2019 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatiline kaç gün kaldı?

2019 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatiline kaç gün kaldı?


Ramazan Bayramı’nın ardından sırada Kurban Bayramı var. Henüz yaz ayları yeni gelmişken tatil yapamayan vatandaşlar Kurban Bayramı’nı fırsat bilip tatil planları yapmaya başladı. Kurban Bayramı’nı sadece tatil olarak değil aynı zamanda aile ve akraba ziyaretleri için kullanacak olan vatandaşlar da var. Hal böyle olunca Kurban Bayramı’nı çok çeşitli ve verimli şekilde değerlendirmek için vatandaşlar planlar yapıyor. Kurban Bayramı ile ilgili en doğru bilgileri öğrenmek isteyen vatandaşlar ise gözünü Diyanet İşleri Başkanlığı’na çevirdi. Ramazan Bayramı tatilini 9 gün olarak kutlayan vatandaşlar şimdilerde ise Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağını da merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı dini takvime göre işte Kurban Bayramı tarihi..

Müslümanlar tarafından heyecanla beklenen Kurban Bayramı için geri sayım son hızıyla devam ediyor. İslam dininin Müslümanlara hediye ettiği iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı sadece tatil olarak değil aynı zamanda da ibadetlerini yerine getirmek amacıyla da kullanılıyor. Kurbanlarının hangi gün kesileceğini merak eden, Kurban Bayramı’nın önemini daha fazla kavrayan ve bilmek isteyenler için de haberimizde detaylar mevcut. Bunun dışında yurt içi ve yurt dışı tatil planı yapacak olanlar için de Kurban Bayramı’nın kaç gün tatil olacağı merak ediliyor. Peki buna göre Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Hicri takvimde Zilhicce ayının 10’unda kutlanan Kurban Bayramı bu sene Miladi takvime göre 11 Ağustos Pazar günü kutlanacak. 10 Ağustos Cumartesi günü ise Kurban Bayramı arefesi idrak edilecek. 4 gün sürecek Kurban Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.

10 Ağustos Cumartesi Kurban Bayramı Arefesi

11 Ağustos Pazar Kurban Bayramı 1. Gün

12 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı 2. Gün

13 Ağustos Salı Kurban Bayramı 3. Gün

14 Ağustos Çarşamba Kurban Bayramı 4. Gün

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

Normal takvime göre Kurban Bayramı tatili Cumartesi günü başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek. Perşembe günü normal mesai yapılacak. Perşembe ve Cuma günlerinin de tatil süresinin içerisine katılmasıyla ilgili beklenti var. Ancak bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

KURBAN NE ZAMAN KESİLİR?

Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

Şafii mezhebine göre ise kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş),dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

KURBAN NE ZAMAN KESİLİR? KURBAN KESİM VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436). kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top