Anasayfa / Dünya / 2015 yılında yayınlanan belgesel dünya gündemine oturdu! Koronavirüs gizli laboratuvarlarda…

2015 yılında yayınlanan belgesel dünya gündemine oturdu! Koronavirüs gizli laboratuvarlarda…


Corona virüsü hakkında yaşanan flaş gelişme gözlerin İtalya’ya çevrilmesine neden oldu. İtalya’da 2015 yılında yayınlanan belgeselde, Çin’in Wuhan kentindeki laboratuvarda gizli çalışmaların yapıldığına dair iddialar ortaya atıldı. Geliştirilmeye çalışılan virüsün direkt solunum yollarına saldırdığı belirtilirken akıllara corona virüsünün doğal yolla mı yoksa laboratuvar ortamında mı ortaya çıktığı sorusu geldi. Bilindiği üzere, Covid-19 virüsü yarasadan başka bir hayvana bulaşarak mutasyona uğramış ve insanlara bu şekilde bulaştığı iddia edilmişti. Bilim dünyasında net bir şekilde kabul görmeyip durum üzerine farklı iddialar ortaya atılsa da corona virüsün ilk kez Aralık 2019’da ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde bulunan virüs araştırma merkezi kafaları karıştıran iddialar arasında yerini alıyor. İşte son dakika corona virüs haberinin detayları!

Corona virüsüne ilişkin son dakika haberleri dünya gündeminden gelmeye devam ederken öte yandan flaş bir iddia ortaya atıldı. İtalya’da 2015 yılında yayınlanan belgeselde, Çin’in Wuhan şehrindeki laboratuvarda SARS virüsü üzerine gizli çalışmalar yapıldığı iddia edildi. Öte yandan bu virüsün direkt solunum yollarında enfekte olduğu söylenirken akıllara corona virüsün doğal yolla mı yoksa laboratuvar ortamında mı ortaya çıktığı sorusu geliyor. Öte yandan Çin’in Wuhan kentinde yeni tip patojenlerin incelendiği virüs araştırma merkezinin bulunması da bu iddiaları güçlendirirken İtalyan gazetesi La Repubblica’da yer alan habere göre; ülkede devlet televizyonu RAI’de yayınlanan eski bir belgesel, dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un Wuhan’daki laboratuvarda üretilmiş olabileceği iddialarını güçlendirdi.

İTALYA’DA YAYINLANAN BELGESEL DÜNYA GÜNDEMİNE OTURDU!
İtalya’da beş yıl önce yayınlanan belgesel dünya gündemine oturmuş durumda. Corona virüsünün tam olarak nasıl çıktığını araştıranlar bu belgesel sonrasında konu ile ilgili çeşitli soru işaretlerinin yanıtlanması için araştırma yapmaya başladı. Covid-19’un laboratuvar ortamında mı oluşturulduğu ya da doğal yollarla mı bulaştığı sorusu iddialar arasında yerini aldı.

İtalya’da 2015 yılında yayınlanan belgeselde, Çin’in Wuhan kentindeki laboratuvarda SARS virüsü üzerinde gizli çalışmalar yaptığı ortaya konuldu. Geliştirilmeye çalışılan bu virüsün direkt solunum yollarına saldırdığı kaydedildi.

Yeni tip corona virüsününün doğal yolla mı yoksa laboratuvar ortamında mı ortaya çıkarıldığı tartışmalarında İtalya’dan yeni bir iddia geldi.

Şu ana kadar bilim adamları corona virüsünün yarasadan başka bir hayvana bulaşarak mutasyona uğrayarak insanlara geçtiğini iddia etmişti.

Ancak bu durum da bilim dünyasında net bir şekilde kabul görmedi ve farklı iddialar da ortaya atıldı.
Özellikle salgının başladığı Wuhan şehrinde, yeni tip patojenlerin incelendiği maksimum güvenlik seviyesinde bir virüs araştırma merkezinin bulunması soru işareti olarak akıllarda kaldı.

Çinli yetkililer PT4 (en üst seviye) güvenlik seviyesindeki laboratuvarda SARS virüsünün incelendiğini açıklarken, bu merkezden daha önce 4 kez SARS virüsünün sızdığı ve laboratuvarın aslında çok da güvenli olmadığı iddia edilmişti.

İtalyan gazetesi La Repubblica’da yer alan habere göre; ülkede devlet televizyonu RAI’de yayınlanan eski bir belgesel, dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un Wuhan’daki laboratuvarda üretilmiş olabileceği iddialarını güçlendirdi.

2015 yılında İtalyan televizyon programı “Tgr Leonardo”da ekranlara gelen belgesel, Wuhan ve Kuzey Carolina üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı çalışmayı merkeze alıyor.

Belgeselde Çinli bilim adamlarının yarasa ile farelerden bulaşan ve akciğerlerde büyük tahribata yol açan bir “süpervirüs” üzerine çalıştıkları üzerinde duruluyor.

Belgeselde, Çin laboratuvarlarında geliştirilen yeni tip virüs için şu ifadeler kullanıldı: “Bir grup Çinli bilim adamı yarasalardan aldıkları bir proteinini SARS virüsü üzerine aşılıyor.”

“Böylelikle yeni tip bir SARS virüsü geliştiriyorlar. Vücudumuzda bulunan Shc 14 molekülü yeni tip koronavirüsün solunum yolları hücrelerimize saldırmasını sağlıyor.”

Ayrıca bu yeni geliştirilen virüs bir aracıya gerek duymadan direkt olarak yarasalardan insanlara geçebiliyor.

Çinli bilim adamları virüsü, gelecekte SARS benzeri olası bir salgın hastalığın oluşması durumuna karşı tedbir amaçlı olarak geliştirdiklerini söylüyorlar.”

“Ama virüsün yayılma ihtimali ve oluşturacağı olası fayda oranları hesaplanmadan yapılan bu deney tüm dünya için büyük risk taşıyor.”

İtalya, ölü sayısı konusunda Çin’i geçmiş durumda. Avrupa’da salgından en kötü etkilenen ülke olan İtalya’da, vaka sayısı ise Çin’i yakalamak üzere. kaynak sabah
Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top