Anasayfa / Gündem / 15 yaşında kaçıp evlendi, eşi hapse girdi, kızını hiç göremedi

15 yaşında kaçıp evlendi, eşi hapse girdi, kızını hiç göremedi


Ankara’nın Güdül ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Merve Araç’ın bundan yaklaşık 6 yıl önce çocuk yaşta başlayan evlilik hikayesi, eşinin bir yıl önce tutuklanması ile farklı bir boyuta taşındı. “Ailelerinin izin vermeyeceği” korkusuyla 15 yaşını tamamlamasına sayılı günler kala o sırada 19 yaşında olan şimdiki eşi ile kaçan Araç, 18 yaşına geldiğinde ailesinin rızasını da alarak evlendi.

haber-detay-h8675042465748

Nikah sonrası Toprak isimli kızları dünyaya gelen çiftin yolları, mahkemeden gelen “tutuklama” kararı ile ayrıldı. Merve Araç, 6 yıl önce akrabalarından birinin kendilerini şikayet etmesi ile yargı sürecinin başladığını ve bebekleri henüz iki aylıkken kesinleşen yargı kararıyla eşinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini anlattı.

Eşi ile birbirlerini çok sevdiklerini ve ailesinin darmadağın olduğunu ifade eden Araç, “Kızım Toprak daha iki aylıkken eşim cezaevine girdi. Çok zor zamanlar yaşadık. Durumumuz hiç iyi değil. Piyasaya, etrafa çok borcumuz var. Eşimin cezaevine konulması nedeniyle çok büyük mağduriyetler yaşıyoruz şu an” dedi. Araç, bir yaşındaki kızının babasını hiç tanımadığını ve maddi-manevi büyük zorluklar yaşadıklarını vurguladı.

Kendisi ile aynı kaderi paylaşan hatta çalışamayan, çocuklarına bakamayan çok sayıda mağdur kadın olduğuna işaret eden Araç, “Bazıları inanmıyor, severek evlendiğimize. ‘Türkiye’de zorla evlendirmeler, çocuk gelinler’ var deniyor. Ben ‘tamamen bu yasa kalksın’ istemiyorum. Tabii ki zorla evlendirilenler var, onlar cezalarını elbette çeksin ama biz severek evlendik. Tek suçumuz sevmek, bunun cezasını da çocuğumuz çekiyor. O zaman cahildik, kaçtık. Küçük yaşta evlenmenin suç olduğunu bile bilmiyorduk. Şimdiki aklım olsaydı, böyle ceza alacağımızı bilseydik, zaten beklerdik. Olan oldu iş işten geçti, çocuğum oldu. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, vekillerimizden ricam, lütfen çocuğumun, benim mağduriyetimi gidermek için bir seferliğine bizi affedin” diyor. kaynak gazetevatanSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top