Anasayfa / Bilim / 144 günde 98 milyon kilometre

144 günde 98 milyon kilometre


Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan 35’inci Keşif ekibinin üç mürettebatı, Rusların Soyuz uzay aracıyla Dünya’ya başarılı bir iniş yaptı. Beş aylık görevlerinde Dünya çevresinde 98 milyon kilometre kateden astronotlar, bu sabah erken saatlerde Kazakistan’a indi.

HABER DETAY 534353

UUİ’de çektiği videolarla sosyal medyada büyük bir üne kavuşan 35’inci Keşif ekibinin kumandanı Kanadalı astronot Chris Hadfield, diğer iki astronot ABD’ki Tom Marsburn ve Rus Roman Romanenko ile Dünya’ya döndü. Üç astronotu taşıyan Soyuz uzay kapsülü, bu sabah 14.31’de Kazakistan’a iniş yaptı.

Üç astronotoun dönüşü, 35’nci Keşif görevinin sonuna işaret ederken, 36’ıncı Keşif ekibi UUİ’ye gitmek için son hazırlıklarını tamamlama aşamasına geldi.

Dünya’ya dönen astronotlar, istasyonda geçirdikleri 144 günde yörüngede 2,300 tur attı ve 98 milyon kilometre katetti. Görev sürelerinde Dünya’dan birçok kargoyu teslim alan astronotlar, en son SpaceX firmasının Mart ayında gönderdiği gıda ve malzeme dolu Dragon kapsülünü teslim almıştı.

Russian Soyuz space capsule, carrying astronauts from the International Space Station, lands in central Kazakhstan

Astronot Marshburn, Dünya’da dönmeden iki gün önce ABD’li diğer mürettebat Chris Cassidy ile uzay istasyonunun soğutma sistemindeki sızıntıyı onarmak için uzay yürüyüşü yapmıştı.

35’inci Keşif Ekibi’nin en akıllarda kalan tarafı ise kumandan Hadfield’ın çektiği videolar oldu. Hadfield, UUİ’de nasıl yaşadıklarını anlatan birçok video çekerken, Dünya’ya dönmeden önce David Bowie’nin ‘Space Oddity’ adlı parçasını yeniden yorumlayarak yerçekimsiz ortamdaki ilk müzik videosunu çekti. Hadfield, istasyonda görev yapan ilk Kanadalı kumandan olarak da tarihe geçti.

Astronotlar Uzay’da nasıl uyuyor?

35’inci Keşif ekibinin diğer üç mürettebatı, 36’ıncı Keşif ekibinin ilk üç mürettebatının istasyona gönderilmesinden sonra Dünya’ya dönecek.

Astronot HABER DETAY 130514

100 milyar dolar değerindeki UUİ, beş yatak odası büyüklüğünde. 1998’de insaşına başlanan ve 2000 yılında hizmete giren istasyonda 15 farklı ülkeden astronotlar görev yapıyor. kaynak ntvmsnbcSizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top