Anasayfa / Gündem / Çadır kentte siyam ikizi

Çadır kentte siyam ikizi


Irak’ın Musul kentinde yaşayan Esme Şıhla ve Ersed Bicare çiftinin terör örgütü IŞİD’den kaçarak sığındığı Türkiye’de, siyam ikizi dünyaya geldi. Çadır kentte kalan Türkmen aile, bebeklerinin ayrılmasını bekliyor.

haber detay h6786585648055239_9993_m

Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki mülteci kampında kalan Esme Şıhla, 3 gün önce doğum sancılarının başlaması üzerine Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine kaldırıldı. Ameliyata alınan Şıhla, siyam ikizi dünyaya getirdi. Karından yapışık halde dünyaya gelen bebekler, yoğun bakım ünitesinde bulunan kuvözde tutuluyor. Sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen siyam ikizlerinin gerçekleştirilecek ameliyat sonrasında birbirinden ayrılması bekleniyor.

DOKTORLAR ŞAŞIRDI
Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Opr. Dr Fatma Kılınçoğlu, 9 Ocak’ta gerçekleşen doğumda bölgede ilk kez görülen siyam ikizlerinin dünyaya geldiğini kaydetti. Kılınçoğlu, siyam ikizinin toplam 6 kilo 300 gram dünyaya geldiğini belirtti.

haber detay h8055239_4776_m

İKİZ BEBEK SANILDI
Bebeklerin doğumunu gerçekleştiren Uzman Dr. Alpaslan Pıçak, önce bebekleri ikiz bebek olarak düşündüklerini kaydetti. Hastanın İslahiye’den acilen hastaneye geldiğini anlatan Pıçak, şöyle konuştu: “İkiz gebelik sanıp sezaryene aldık. Ancak sezaryen sırasında bebeklerin birbirine yapışık olduğunu gördük. Sağlıklı iki bebeğin olduğu, bebeklerin cinsiyetinin birinin kız diğerinin erkek olduğunu gördük. Bebeklerin karın bölgesinden birbirlerine yapışık olarak doğumunu gerçekleştirdik. Cerrahi serviste hastamızın iki gün yatışını yaptıktan sonra taburcu ettik. Sağlığı yerinde olan bebekleri çocuk doktorlarına yönlendirdik. Daha önce böyle bir olayla karşılaşmadım iki yüz elli bin doğumda bir gerçekleşebilen bir olay.’’ Dr. Sevgi Büyükbeşe Savsu, hastanın gece geldiğini belirterek, genel durumlarının orta düzeyde olduğunu ifade etti. Savsu, bebeğin tetkik ve kontrollerini takip ettiklerini ifade etti.
haber detay h464658055239
AMELİYATLA AYRILACAKLAR
Uzman Dr Mehmet Göksu, siyam ikizlerin hayati fonksiyonların her geçen gün daha iyi olduğunu ifade ederek, bebeklerin gelişimini tamamlamasının ardından ameliyatla birbirinden ayrılacağını kaydetti.
Yapışık ikizlerin ameliyatı için ciddi bir cerrahi müdahale gerektiğini anlatan Göksu, şunları söyledi:
“Siyam ikizi bebekleri kliniğimize aldık. Hayata tutunmaları için her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sağladıktan sonra gerekli çalışmaları yaparak ameliyatlarını planlamayı düşünüyoruz. Mevcut destekle bebekleri hayatta tutabilirsek, ondan sora iyi bir cerrahi operasyonla ayırabileceğimizi düşünüyoruz. Şuan görünürde ortak bir karaciğeri ve bağırsak sistemleri mevcut ama bunun cerrahi yöntemle ayrılabileceğini düşünüyoruz.”

SİYAM İSMİ KRALLIKTAN GELİYOR
Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ramiz Dursun, çok şaşırdığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyam ismi krallıktan geliyor. Anne tek bebek olduğunu düşünüyordu. İkiz ve ters oldukları için acil doğuma sevk ettik. Siyam ikizi olduğu yapılan ameliyatla belli oldu. Siyam ikizleri ilk olarak bin yüz yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Ama bu konuda en meşhur olan ikizler siyam krallığında 1811 yılında mevcut adı Tayland olan ülkede doğdular ve altmış dört yıl yaşadılar. Bu yaşamda tüm dünyaca tanındılar, değişik gösteride bulundular. Evlendiler hatta toplam yirmi bir çocukları oldu. 64 yıl yaşadıktan sonra beyinde pıhtı atması dediğimiz sebep ile ikizlerden biri ölünce diğer ikizde üç saat aradan sonra öldü. Bu konuda ünlü oldukları ve Siyam Krallığında meydana geldiği için siyam ikizleri denilmektedir.” Öte yandan çadır kentte kalan ailenin büyük bir merakla yapışık bebeklerin ayrılmasını beklediği belirtildi. kaynak haberler


Sizde Yorum Yazabilirsiniz:ANINDA HABER VE GELİŞMELERİ İÇİN BEĞEN TIKLAYALIM !!!

Scroll To Top